Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Konflikt v Libyi zasáhl i do filmového průmyslu. Zabil slavného dokumentaristu

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

24. 4. 2011

Současný konflikt v Libyi je v médiích po celém světě na vrcholu zájmu již několik týdnů. Počet mrtvých se za tuto dobu vyšplhal až k několika stovkám. Do tohoto počtu se bohužel před několika dny dostal také známý fotograf a dokumentarista Tim Hetherington.

Vpravo zesnulý Tim Hetherington, Zdroj: distributor filmu

Práce filmových dokumentaristů je v mnoha chvílích bojem o holý život. Ti nejodvážnější se vrhají do válečných zón a z první linie zaznamenávají bitevní vřavu. Díky jejich nekonečnému úsilí pak vznikají dokumentární klenoty, jakým byl také na Oscara nominovaný počin Restrepo. Jeho režisér Tim Hetherington se před několika dny dostal na smutný seznam dokumentaristů, kteří své práci obětovali to nejcennější – svůj život.

Hetherington byl velkým pojmem v oblasti válečné fotografie. Jeho věhlas ilustruje jak obecné uznání od profesních kolegů, tak hlavní ocenění v soutěži World Press Photo v roce 2007. Následoval úspěch na poli dokumentárního filmu. Slibně rozjetá kariéra ale skončila tragickým způsobem.

Smrt Hetheringtona ukazuje poněkud extrémním způsobem nebezpečnost situací, do kterých se filmaři při dokumentování válečných konfliktů dostávají. Řadový divák si při sledování výsledného díla jen málokdy uvědomuje, s jakým vypětím a nasazením vznikalo. Zhýčkání hranými válečnými filmy pak mnohdy vede k nedocenění a zaškatulkování dokumentární tvorby do kategorie slabého odvaru prvoplánově opulentních a naleštěných hollywoodských počinů. Snad smrt mladého dokumentaristy přinutí alespoň několik diváků k malému zamyšlení nad nebezpečností filmařské práce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Konflikt v Libyi zasáhl i do filmového průmyslu. Zabil slavného dokumentaristu