Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Koněpruské jeskyně: Vyrazte za tajemstvím středověkých penězokazců i krápníkové výzdoby

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

19. 7. 2011

Středočeský kraj nenabízí jen přehršel hradů a zámků, ale také jedinečný výlet do podzemí. Tajemství historických sklepů však nečekejte, vydáme se do jeskyní!

FOTO:Zlatý kůň, Koněpruské jeskyně

Zlatý kůň, vzhůru do podzemí, Zdroj: wikimedia.org

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším jeskynním systémem v Čechách, délka chodeb přesahuje 2 kilometry. Návštěvníci si mohou s průvodcem projít přibližně 600 metrovou trasu, která vede sice pouze dvěma patry jeskynního systému, zato nabízí pohled na unikátní a nejstarší dochovanou krápníkovou výzdobu – Koněpruské růžice, jejichž stáří přesahuje 1,5 milionu let.

Unikátní výzdoba i kosterní nálezy

Jeskyně se nacházejí ve vrchu zvaném Zlatý kůň, objeveny byly již v roce 1950 dělníky z vedlejšího lomu a zpřístupněny o 9 let později, v roce 1959. Kromě výzdoby jsou jeskyně jedinečné také paleontologickými nálezy, jejichž kopie si návštěvníci mohou prohlédnout v rámci zpřístupněné trasy.

Koněpruské jeskyně leží přibližně 7 kilometrů od Berouna. Dostanete se k nim buď pěšky z vlakové zastávky Králův Dvůr – Popovice, a to po žluté turistické značce, nebo je možno ve všední den také využít linkového autobusu, vystoupit ve vesnici Koněprusy a pak se vydat přímo k jeskyním.

Kromě unikátní opálonosné výzdoby, již můžete vidět pouze v těchto jeskyních, si můžete prohlédnout také Letošníkovu propast, objevnou štolu či největší dóm s největším stalagmitem na zpřístupněné trase. Ve svrchním patře se nachází další unikát, a to penězokazecká dílna z 15. století.

K jeskyním patří netopýři

Pokud se budete při prohlídce pohybovat tiše, můžete v jeskyni narazit také na chráněné druhy letounů: netopýry a vrápence. Po skončení prohlídky stojí za to se též projít po naučné stezce, která začíná od východu z jeskyně a nabízí pohled do Houbova lomu, kde si můžete složit obrazec z vápencových kamínků či pokusit se najít nějakého trilobita. Ale pozor, sběr zkamenělin je povolen pouze zde!

FOTO: Zlatý kůň

Po prohlídce je možno vydat se i na vyhlídku

Zajímá vás, jak se penězokazci do jeskyní dostávali a zda je někdo při jejich falešné činnosti nachytal? Jak vypadá unikátní výzdoba, komu patřily lidské kosti nalezené v jeskyni či která zvířata v jeskyních žila?

Pak už nezbývá než Koněpruské jeskyně navštívit! Malá rada na závěr: chcete-li si na závěr prohlídky užít jeskynní tmu, nebojte se zazpívat, vždyť kdo by si to chtěl rozházet s duchem jeskyní a zůstat v podzemí navěky v absolutní tmě?

Co je potřeba vědět:

Délka trasy – 620 metrů (trasa není bezbariérová)
Teplota – 10, 5 stupně
Doba prohlídky – přibližně 60 minut
Počet schodů – 533
Vlhkost vzduchu – 96% – 100%
Otevírací doba – otevřeno denně od dubna do listopadu, v červenci a srpnu od 8:00 do 17:00 (poslední výprava v 17:00)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koněpruské jeskyně: Vyrazte za tajemstvím středověkých penězokazců i krápníkové výzdoby