Menu
TOPZINE.cz

Konec Přemyslovců a nástup Lucemburků v českých zemích. Jak vypadal tehdejší Královský sňatek?

Hana Chytrá

Hana Chytrá

4. 1. 2011

Koncem minulého roku byla instalována unikátní výstava k příležitosti sedmistého výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn, který následoval po jeho sňatku s českou princeznou Eliškou Přemyslovnou. Královský sňatek se odehrál 1. září 1310 ve Špýru, korunovace manželů poté 7. února 1311 v Praze.

FOTO: Svatební koruna

Svatební koruna, Zdroj: kralovskysnatek.cz

Výstava je pořádána ve spolupráci s Národním muzeem v Praze a za podpory Polského institutu v Praze. Místem konání je Dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze, původně gotický městský palác s nárožní obytnou věží, který je možno považovat za součást městské královské rezidence, upravené pro mladé královské manžele v prvním období po jejich příchodu do Prahy.

Král a jeho poddaní

Výstava je instalována ve všech expozičních prostorách domu, od suterénu po druhé patro. První patro je věnováno Janu Lucemburskému a jeho rodině, ve kterém dominantní roli hrála právě Eliška. Jsou zmíněny její přemyslovské kořeny a její úloha hlavního protagonisty na královském dvoře.

Dobový historický kontext bude představen ve druhém patře domu, kde se návštěvník seznámí s architektonickou podobou zástavby pražského území mezi Pražským hradem a Vyšehradem v roce 1310 a poté blíže pozná životní styl Pražanů na konci 13. a v první polovině 14. století.

FOTO: Vystavované předměty

Vystavované předměty, Zdroj: kralovskysnatek.cz

Královský poklad a svatební koruna

Kromě Domu U Kamenného zvonu v roli hlavního exponátu budou těžištěm výstavy předměty z oblasti zlatnictví, iluminované rukopisy a archivní dokumenty. Ústředním exponátem výstavy bude český královský poklad, nalezený ve Slezské Středě, jehož hlavní část – svatební koruna – byla zvolena emblémem výstavy.

Návštěvníci budou moci obdivovat krásu královských pečetí a zlatnického umění, dozví se o pokladech mincí ukrytých v Janově době v Praze i mimo Prahu, zastaví se v původní soukromé kapli nad vzácnými relikviáři zhotovovanými pražskými zlatníky.

V části věnované obyvatelům tehdejších pražských měst, hradů a souvisejících lokalit bude jejich život dokumentován předměty denní potřeby pocházejícími zejména z archeologických výzkumů, fragmenty dobových staveb, listinnými dokumenty, některými uměleckými předměty, ale i prezentací fyzických modelů a využitím počítačové animace.

Královský sňatek

Praha, Dům U Kamenného zvonu
4. listopadu 2010 – 6. února 2011

Otevírací doba: denně od 10:00 – 20:00

Vstupné: plné 180 korun, snížené 90 korun a rodinné 360 korun (2x dospělý a 2x dítě do 15 let)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Konec Přemyslovců a nástup Lucemburků v českých zemích. Jak vypadal tehdejší Královský sňatek?