Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Koně se prohánějí v čapím hnízdě. Extravagance v české architektuře

Redakce

Redakce

12. 5. 2012

Objekt jízdárny byl citlivě zasazen do krajiny Zdroj: Farma Čapí hnízdoPokud máte zálibu v kvalitní architektuře, zvažte výlet na Benešovsko. Naleznete zde nově zrekonstruovaný areál s jedinečnou jízdárnou, restaurací a možností ubytování. Připravte se však sáhnout hlouběji do kapsy.

Objekt jízdárny byl citlivě zasazen do krajiny Zdroj: Farma Čapí hnízdo

Objekt jízdárny byl citlivě zasazen do krajiny. Zdroj: Farma Čapí hnízdo

Bývalý lihovar a statek z 18. století v Semtíně u Benešova byl od 80. let nevyužívaný. Areál zchátral a ocitl se v dezolátním stavu. Do osudu tohoto objektu vstoupila známá postava miliardáře Andreje Babiše, který se ho rozhodl revitalizovat.

Rekonstrukce se ujal architekt Jiří Javůrek ze studia SGL Projekt. Projekt byl započat v roce 2006 a dokončen po čtyřech letech.

Jízdárna je vybavena automatickými žaluziemi a zvukovou a světelnou technikou.

Některé budovy musely být strženy, jiné byly zrekonstruovány a bylo postaveno několik nových.

Dominantou této farmy je rozhodně atypická jízdárna evokující tvar čapího hnízda. Návrh vznikl na základě skutečnosti, že od roku 1926 se každoročně na komín v objektu statku vracejí čápi. Architekt Javůrek následoval současný trend nalézat nové tvary bydlení a zvolil tento přirozený přírodní tvar.

V areálu se tyčí komín, který dopomohl farmě k jejímu jménu.

Postavit takové „čapí hnízdo“ však není vůbec jednoduché. Jeho stavba trvala rok. Masivní prstencová základna je z betonu. Na ní je umístěna konstrukce z dubových klád o délce 4,6 a 8 metrů. Neplní jen estetickou funkci, ale také termoregulační, neboť slouží jako stínidlo jízdárny.

V interiéru převládá dřevo stejně jako v exteriéru. Škála využití je široká, neboť pískový povrch jízdárny lze zakrýt deskami.

Areál nabízí mnohá vyžití, mimo jiné také bazén

Areál nabízí mnohá vyžití, mimo jiné také bazén.

Cílem rekonstrukce bylo vytvořit dostatečné zázemí pro ubytování hostů, pořádání společenských akcí a volnočasových aktivit. Součástí komplexu je také hospodářská farma.

V původní budově lihovaru je nyní restaurace, kterou zdobí koňské motivy. V tehdejší stodole najdeme konferenční sál a bazén. Nově jsou postaveny stáje, kuchyně a jízdárna.

Ubytování Vás na jednu noc vyjde na 10.000 Kč.

Na stavbu se podařilo získat padesátimilionovou dotaci z EU. Získala ocenění Stavba roku 2010 a Stavba roku Středočeského kraje.

Lze jen této zajímavé stavbě popřát, aby se sem návštěvníci vraceli tak, jako se vracejí dobří ptáci z teplých krajin.

Jízdárnu využívat i na školení, semináře a exhibice

Jízdárnu je možné využívat i na školení, semináře a exhibice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koně se prohánějí v čapím hnízdě. Extravagance v české architektuře