Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Kondomy aneb (ne)přirozená ochrana proti početí?

Co je kondom ví dnes už každé dítě. Teď nebudeme moralizovat a myslet na to, kam ta dnešní mládež spěje a tak podobně. Je dobře, že děti vědí, co jsou kondomy, pokud skutečně rozumí tomu, k čemu tato gumová ochrana vlastně slouží. Kondomy nejsou dobré jen k nafukování nebo nalévání vody z kohoutku a stejně tak neslouží pouze k zabránění početí. Dnešní den je den památky obětí AIDS. Už víme, o čem je řeč?

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Kondom je zatím jediný spolehlivý prostředek po sexuální abstinenci, který zabraňuje přenosu pohlavních chorob a  tím také obávaného viru HIV. Záleží však také na tom, zda jej správně používáme. Správné zásady používání kondomu jistě každý zná, ale myslím, že není na škodu si je trošku připomenout.

Zásady správného používání kondomu:

–          nepoužívejte kondomy s prošlou expirační dobou

–          neotevírejte obal kondomu pomocí ostrých předmětů

–          vybírejte si vhodnou velikost kondomu úměrnou velikosti vašeho penisu

–          dávejte pozor, abyste si kondom nezačali nasazovat obráceně

–          dávejte také pozor na vzduchové bubliny, které by mohly způsobit prasknutí

–          nepoužívejte jako lubrikanty žádné olejové či masťové přípravky, které by mohly zvýšit propustnost vrstvy kondomu nebo přímo způsobit porušení latexu

(totéž platí i pro používání vaginálních čípků nebo tablet pro léčbu  poševních infekcí!)

–          prasknutí kondomu bývá způsobeno nejčastěji nedostatečným zvlhčením pochvy, v případě potřeby tedy používejte vhodné lubrikační prostředky

–          ihned po ejakulaci penis vytáhněte z pochvy a přidržujte přitom kondom tak, aby nedošlo k jeho sklouznutí

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Podotýkám, že kondom vlastně vůbec není populární. Naopak – často bývá zatracován a zesměšňován. Spousta lidí uvádí, že milovat se s kondomem je jako: „ lízat zmrzlinu přes plexisklo“ . Další nepříjemnou nevýhodou je, že v okamžiku největší vášně vás zdržuje jeho nasazování a tím i celá situace vypadá přinejmenším komicky. Pokud se však naučíme nasazovat kondomy rychlostí blesku tak, že nás to nebude zdržovat ani obtěžovat, máme vyhráno. Výhodou také může být to, že penis sevřený v gumové ochraně „déle vydrží“, což jistě mnohé ženy ocení. Pokud má žena vytrénované poševní svalstvo – např. pomocí Kegelových cviků, výrazně tak může zesílit prožitek znecitlivělého a v kondomu uvězněného penisu.

Co se týká orálního sexu, ač je to nepředstavitelné,  i zde je použití kondomu na místě. Uvádí se, že riziko přenosu viru HIV je při orálním sexu sice nižší, avšak při ejakulaci do úst se podstatně zvyšuje.  Ideální však je, když si oba partneři před zahájením sexuálních radovánek společně zajdou na testy.

Kondom a jeho historie

První historicky zaznamenané případy používání kondomu pocházejí již ze starověkého Egypta. Kondom byl údajně pojmenován po lékaři Karla II. ( 17.století ), který tyto kondomy pro krále vyráběl.

Kondomy se vyráběly převážně z ovčích střívek a od druhé poloviny 19.stol.   ( až do objevení latexu ) z gumy. V dnešní době se vyrábějí převážně z latexu, ale také z polyuretanu nebo polyetylénu, což ocení zejména ti, kteří mají na latex alergii.

Polyuretanové kondomy, Zdroj: postrlivelife.org.sg

Výhody používání kondomů

–          patří mezi nejlevnější a nejdostupnější antikoncepci
–          zabraňují početí a přenosu pohlavních chorob
–          na rozdíl od hormonální antikoncepce nemají žádné nežádoucí a vedlejší účinky

Cenná rada na závěr:

Nebuďte líní nasadit si kondom. Může vám zachránit nejen zdraví, ale i život.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kondomy aneb (ne)přirozená ochrana proti početí?