Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Koncert na počest Milese Davise se odehraje na Pražském hradě

Martin Faix

Martin Faix

21. 5. 2011

FOTO: Miles DavisMiles Davis byl bezesporu jazzovou ikonou. Byl to on, kdo začal kombinovat jazz s jinými žánry, jako byl rock, funk, hip hop a stal se tak jedním ze zakladatelů moderního žánru jazz fusion. A právě při příležitosti dvacetiletého výročí od Davisovi smrti se odehraje zvláštní kocert ve Španělském sále na Pražském hradě 23. května.

FOTO: Miles Davis

Miles Davis                                                      zdroj:  youtube.com

Pocta Milesi Davisovi, jak je koncert na Pražském hradě nazván, odehraje česko-americká sestava jazzových muzikantů. A že bude o co stát. Na bicí bude hrát americký bubeník Lenny White, který je spojován s jednou z nejzásadnějších jazzrockových skupin 70. let – Return to Forever klavíristy Chicka Corey. Lenny White si ale hlavně také zahrál na zásadní nahrávce Milese Davise Bitches Brew z roku 1970, která se stala základem celého žánru Jazz Fusion.

Dalším významným hudebníkem v kapele bude český klavírista Emil Viklický, který je oceňován nejen v České republice ale i také ve světě. Způsob, jakým dokázal zakomponovat moravskou folklorní hudbu do jazzu, je prostě jedinečný. Na svém kontě má mnoho desek s různými významnými hudebníky, jako je například Bill Frisel, ale mimo jazz již také napsal tři opery. Opera Faidra se stala vítěznou v mezinárodní soutěži Nová opera pro Prahu 2000.

Kupte si vstupenky online za 390 korun

Sestavu skupiny pak tvoří dále barytonsaxofonista Jaroslav Jakubovič, Čechoameričan z New Yorku, který se čas od času vrací zpět do České republiky. Tento muzikant původem z Ústí nad Labem si za léta v emigraci zahrál s mnohými hvězdami, jako byl Ray Charles či skupina Manhattan Transfer. Na trubku zahraje americký hudebník Jon Faddis, který v 80. letech působil v kapele baskytaristy Jaca Pastoria a je jedním účinkujích na jeho nejslavnější desce Word of Mouth, také jedné z průlomových jazzrockových desek. Na kontrabas a baskytaru doplní skupinu Tom Barney.

[Youtube]vFTp2O0ywyw[/Youtube]

Tolik o muzikantech, kteří zahrají poctu Milesi Davisovi 23. května od 20 hodin ve Španělském sále Pražského hradu. Složení kapely je rozhodně velmi kvalitní a bude jistě zajímavé sledovat, jakým způsobem bude interpretovat hudbu tak revoluční, jakou ji udělal Miles Davis.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koncert na počest Milese Davise se odehraje na Pražském hradě