Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Koncert Jaga Jazzist: Sympatičtí Norové museli zahrát dvakrát tu samou skladbu

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

29. 3. 2011

!Fotogalerie!Svůj loňský koncert v Paláci Akropolis zařadili Jaga Jazzist mezi nejlepší tři vystoupení roku 2010. Jak v jejich hodnocení dopadne jejich koncert 24. března tohoto roku v pražském Lucerna Music Baru? Podle reakce publika rozhodně patřil mezi ty hodně povedené.

Málokterá světově proslulá kapela si může dovolit nechat publikum čekat hodinu a půl, než začne hrát. Na to už hromadným pískotem doplatila třeba i Metallica. Upřímně, po hodině čekání na vystoupení norských Jaga Jazzist už jsem si také začínal vyčítat, že jsem si raději nedal na čas. Ovšem koncert těchto multiinstrumentalistů mě nakonec přesvědčil, že se čekání vyplatilo.

O živých vystoupeních této norské kapely jsem slyšel jen to nejlepší a o to víc mě mrzelo, že jsem zmeškal jejich koncert na Colours of Ostrava 2010. Nikdy jsem si nedokázal zcela představit, jak to vypadá, když kapela na pódiu vystřídá zhruba 30 nástrojů. Troufnu si říct, že většina z vás nikdy ani třicet nástrojů naráz neviděla. Řeknu vám, že je to celkem monumentální pohled.

Lucerna Music Bar jim byl malý

Kdo kdy byl na nějakém koncertě v Lucerna Music Baru ví, že pódium v tomto klubu nepatří k těm nejmenším. A přesto se na něj Jaga Jazzist sotva vešli. Osm členů kapely mělo potíže pohybovat se mezi všemi těmi kytarami, samplery, stojany s dechovými nástroji a k tomu všemu ještě pro Jaga Jazzist typickými dekoracemi. Chvílemi to na pódiu vypadalo jako v rušném úlu plném pilných norských včeliček.

A tyhle včeličky to v Lucerna Music Baru pořádně rozjely. Publikum jim dokonce odpustilo to prodlení se začátkem koncertu. O co později totiž Jaga Jazzist začali hrát, o to více toho na pódiu předvedli. Jejich playlist obsahoval celkem sedmnáct skladeb, což při průměrné délce více než čtyři minuty na skladbu znamenalo koncert trvající až do půlnoci.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_hudba_praha_jaga_jazzist_24_3_2011/]

Rozhodně je bez debat, že Jaga Jazzist dokázali po celou dobu koncertu udržet pozornost publika. I když totiž do svých skladeb často zařazují táhlé, na první poslech monotónní pasáže, při pozornějším poslechu postupně objevíte jemné nuance, které změní celkový ráz skladby. Jedná se většinou o malé změny v linkách jednotlivých nástrojů, kterých si často nemusíte všimnout. Když si jich ale všimnete, vyvolají na vaší tváři uznalý úsměv.

Těmto sympatickým Norům se každopádně podařilo velice dobře rozvrhnout skladby. Začali s pomalejšími, řekněme mírnějšími skladbami, do druhé poloviny vystoupení pak zařadili skladby jako Music! Dance! Drama! nebo Day, a to se pak začaly dít věci.

Foto: Jaga Jazzist

S kamarádem Járou (vpravo) jsme díky včasnému příchodu získali velice výhodná místa v první řadě, Foto: Marie Kozmová, Topzine.cz

Z jazzových skladeb, ve kterých se občas daly zaslechnout prvky skandinávské lidové tvorby, se najednou staly taneční pecky na hranici drum’n’bassu. V některých momentech například bubeník hrál tak zuřivě, že vypadal, jako by bojoval s hordou trollů.

Konkrétně ve skladbě Day byla kapela vážně úchvatná. Strhující tempo podpořené efektní světelnou show, skvělé výkony jednotlivých muzikantů, to vše dostalo diváky do varu. Skladby Jaga Jazzist jsou zvláštní také ve své délce. Nejsou to jen intenzivní tři minuty, po kterých publikum zatleská a přijde další song. Jaga Jazzist své skladby více navazují na sebe, často dokonce ani nepoznáte přechod mezi nimi. Jaga Jazzist vás zkrátka vtáhnou do svých skladeb natolik, že jste často překvapeni, když přestanou hrát.

Norové už nevěděli, co mají dál hrát

Jaga Jazzist si koncert očividně užívali minimálně stejně jako diváci. Tak jako publikum oceňovalo jejich umělecké výkony, tak tito sympatičtí Norové oceňovali nadšení, s jakým fanoušci reagovali na jejich muziku. Loňské vystoupení v Paláci Akropolis zařadili Jaga Jazzist mezi své nejlepší koncerty roku 2010, právě díky nadšené reakci publika. Troufnu si říct, že koncert v Lucerna Music Baru na nich zanechal přinejmenším velice podobný dojem.

Foto: Jaga Jazzist

Klávesista kapely Jaga Jazzist, Foto: Marie Kozmová, Topzine.cz

I když je možné, že Jaga Jazzist byli svým způsobem trochu v rozpacích, když je publikum po skončení koncertu podruhé vytleskalo zpět na pódium. Jaga Jazzist totiž neměli připravenou další skladbu, a tak byli nuceni zopakovat jednu z těch, které již ten večer zahráli. A publikum jejich ochotu zahrát ještě jednu skladbu ocenilo hlasitým potleskem a jásotem. Snad je tato vřelá atmosféra v Lucerna Music Baru v budoucnu opět přiměje se do Prahy vrátit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koncert Jaga Jazzist: Sympatičtí Norové museli zahrát dvakrát tu samou skladbu