Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Koncert Hidden Orchestra nabídl nevšední hudební zážitek v pražském Paláci Akropolis

Martin Faix

Martin Faix

2. 3. 2011

!Fotogalerie!Pražský Palác Akropolis včera zažil nevšední hudební událost. V rámci série koncertů Music Infinity  zde vystoupila čtveřice skotských muzikantů  s názvem Hidden Orchestra. Tato kapela se proslavila svými experimenty s elektronikou a mícháním různých stylů hudby, zejména filmové a jazzové.

foto: Hidden Orchestra

Hidden Orchestra, Foto: Martin Chochola, redakce Topzine.cz

Koncert, který začal kolem osmé hodiny večer, zahájila jako předkapela česká skupina Med a byť název možná mnohým lidem nic neřekne,  jména jejích členů jistě ano. Baskytarista Jaryn Janek rozhodně není na hudebním poli žádným nováčkem a v sestavě s kytaristou Mirkem Šmilauerem, klávesistou Viliamem Bérešem a bubeníkem Martinem Kopřivou rozběhli na pódiu velmi zajímavou show.

Jejich hudba plná ostrých kytarových riffů, klávesových doprovodů  i klidnějších ambientních momentů, nabídla divákům velmi příjemný předkrm před nástupem Hidden Orchestra. Když se k Medu chvíli po začátku připojila zpěvačka Lenka Dusilová a podpořila jejich atmosférickou hudbu svými vokály, diváci aplaudovali. Málokdy si dokáže předkapela získat takový respekt publika, jako tomu bylo včera a nutno podotknout, že zcela oprávněně.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-praha-hudba-hiden_orchestra-01_03_2011/]

Těsně před devátou večerní konečně nastoupila samotná skupina Hidden Orchestra. Frontman kapely, baskytarista Joe Acheson, za doprovodu houslistky Poppy Ackroydové, své manželky, nám předvedl dokonalou sehranost živých nástrojů a elektronických samplů, které střídavě oba ovládali. Další dva hudebníci, bubeníci Tim Lane a Jamie Graham, zajišťovali permanentní příliv tvrdých a přesných úderů na bicí a perkuse. Byla radost sledovat,  jak se všichni muzikanti nádherně doplňují.

Kapela přijela představit nové skladby ze své poslední desky s názvem Night Walks z roku 2010 a diváci ji, dle vřelých ovací v zaplněné Akropoli, přijali s nadšením. Jemná hra na housle Poppy Ackroydové nádherně kontrastovala s výraznými elektronickými doprovody a byť příliš mnoho sól nám jednotliví kapelníci nepředvedli, celkový dojem zanechávala jejich dokonalá souhra. Jediná věc, co bych si kapele troufl trochu vyčíst je to, že s postupem času mi začala připadat jejich hudba lehce monotónní, ale celý jejich koncert trval jen něco lehce přes hodinu, takže se to dalo vydržet. Celkový dojem z koncertu byl výborný a určitě všem doporučuji poslech desky Night Walks, pokud jste se nemohli zúčastnit včerejšího koncertu.

Málokdy člověk potká kapelu, která umí spojit živé hraní s tak zajímavými elektronickými prvky. V případě Hidden Orchestra to jsou vokální i rytmické samply, z nichž některé jsou převzaty z filmové hudby a nutí tak posluchače přemýšlet i o původu oněch filmových doprovodů. Můžeme si jenom přát více takovéto experimentální hudby. Tolik o koncertu Hidden Orchestra a jejich předkapely Med, série Music Infinity však ještě nekončí a již 18. března navazuje koncertem švédské skupiny Tape.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koncert Hidden Orchestra nabídl nevšední hudební zážitek v pražském Paláci Akropolis