Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Koncert Fu Manchu: Tihle stárnoucí rockeři pořád vědí, jak se do toho opřít

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

21. 3. 2011

!Fotogalerie!Poprvé za dlouhých pětadvacet let svého působení přijela do Prahy kalifornská rocková parta Fu Manchu. V neděli 20. března v Lucerna Music Baru ukázali, že přestože už na nich je vidět jejich pokročilejší věk, stále umí rozjet ten správný rockový nářez.

Foto: Fu Manchu

Fu Manchu zahráli v Lucerna Music Baru, Foto: Martin Chochola, Topzine.cz

Auta, drogy, ženské a tvrdá hudba. Tak to v neděli 20. března vypadalo v pražském Lucerna Music Baru, když vystoupili kalifornští Fu Manchu. Nedělní večer jim sice moc nepřál, co se týče počtu příchozích diváků, ale i tak Fu Manchu předvedli, že rocková hudba jim i po pětadvaceti letech stále jde.

Předkapelu jim dělala mladá britská kapela Xcerts. Řekl bych, že kdo dorazil na avizovanou osmou hodinu, kdy měl koncert oficiálně začínat, příliš nelitoval. Tihle mladíci se do toho hned od začátku opřeli a minimálně co se týče hlasitosti se Fu Manchu zcela vyrovnali. „Jsme jen tři, tak to musíme něčím vyrovnat. Rádi hrajeme hodně nahlas,“ smál se po koncertě bubeník Tom Heron.

Musím říct, že mě Xcerts mile překvapili. Dalo se čekat, že jako minimálně o generaci mladší britové nebudou hrát stejný styl jako kalifornští Fu Manchu. Tvorba Xcerts je přeci jen trochu modernější, nebo lépe řečeno aktuálnější, v některých momentech jejich skladby jasně zapadaly do v současnosti populárního indie žánru. V zápětí je ovšem vystřídaly syrovější rockové pasáže s nádechem punkové divokosti. Někdy jejich skladby trochu připomínaly Nirvanu.

Ostatně Xcerts se ani nesnaží zapírat, že se nechali ovlivnit některými skladbami této seattleské grunge legendy. Zpěvák a kytarista Murray MacLeod ostatně připomíná Kurta Cobaina i svou vizáží na pódiu. Pro mě jsou Xcerts velkým objevem a hrdě jsem si doma vystavil jejich podepsané album Scatterbrain.

„Jsme hrozně vděční za těch několik koncertů s Fu Manchu. Hodně nám to dalo a podívali jsme se tam, kde jsme ještě nikdy nehráli. Teď ale nasedneme do auta a hurá do Calais a domů,“ pronesl po koncertě baskytarista Jordan Smith.

Zkušení rockeři z Orange County

Oproti mladíkům z Xcerts vypadali pánové z Fu Manchu skutečně – a dlouho jsem hledal, jak to říct co nejjemněji – zkušeně. Zpěvák a kytarista Scott Hill už na své tváři jen těžko zakryje vrásky, ale přesto ze sebe umí vydat maximum. Fu Manchu hned od první skladby nasadili hodně svižné tempo a nepolevovali až do konce.

Tahle stoner rocková formace to v Lucerna Music Baru pořádně rozjela. Drsné kytarové riffy, neúnavný bubeník a nekompromisní baskytarista, to vše dostávalo fanoušky – kterých sice mohlo být více, ale vzhledem k nedělnímu termínu to nebylo tak špatné – do varu.

Foto: Fu Manchu

Fu Manchu to v LMB pořádně rozjeli, Foto: Martin Chochola, Topzine.cz

Na vystoupení Fu Manchu byly vidět všechny ty zkušenosti, které nastřádali od dob, kdy vydali své první album Kept Between Trees. Cítili jste tu samozřejmost, s jakou koncert odehráli. Ta byla asi největším rozdílem oproti mladým Xcerts. Obě kapely ale předvedly neuvěřitelné nasazení, do svých vystoupení se hodně opřely.

Koncert Fu Manchu měl jediný problém, a to že byl příliš krátký na to, aby do něj vměstnali všech 115 (!) skladeb, které za svou historii složili. Jinak to byl neutuchající příval rockového běsnění, jedno kytarové sólo v podání Boba Balche střídalo druhé, bubeník Scott Reeder mlátil do své soupravy ze všech sil, baskytarista Brad Davis správně tvrdil kytarové riffy a zpěvák Scott Hill ve svém charakteristickém postoji, snížený v kolenou a lehce zakloněný, křičel do publika správné tvrďácké texty, jaké nesmí chybět u pořádné rockové kapely. Skoro by se chtělo říct, že Fu Manchu předvedli učebnicovou ukázku kalifornského pojetí stoner rocku.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-praha-hudba-fu_manchu-20_03_2011/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koncert Fu Manchu: Tihle stárnoucí rockeři pořád vědí, jak se do toho opřít