Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Koná se 9. ročník queer filmového festivalu Mezipatra – jste srdečně zváni!

Z malého festiválku „Duha nad Brnem“, který se konal roku 2000 a který navštívilo asi 700 lidí, se během let stal pojem. Letos se uskuteční v Praze a Brně již potřetí, a to pod názvem „Mezipatra“. Očekává se více než 10 000 návštěvníků.

mezipatra festival

Na začátek bychom si možná mohli objasnit, o čem vlastně tento festival je. Co si člověk má představit pod pojmem queer festival. „Být queer znamená přijmout životní styl, který není běžný, řadový či konvenční, tedy není spořádaným životním stylem heterosexuální většiny.“ Pro nikoho asi nebude těžké pochopit, jak je tato věta myšlena. Lesby a gayové možná nepociťují rasovou nenávist okolí tolik jako jiné menšiny, ale myslím, že tu rozhodně nějaké problémy budou. Ať už u starších lidí, lidí nábožensky založených, nebo jakýchkoli jiných – vždycky tu bude ta možnost, že se někomu nebude líbit to, že se nějakým způsobem vymykají „normálu“. Jenže co je vlastně normální? Nemá si člověk zvolit svou individuální cestu a neohlížet se na ostatní? Nemáme se snad řídit vlastním úsudkem? Je snad jedno, jestli jde o koupi auta, výběr tématu pro seminární práci anebo rozhodnutí, které pohlaví nás přitahuje. Máme vždy spoléhat sami na sebe. Proč jsou tu takové nesrovnalosti mezi heterosexuálním, homosexuálním a bisexuálním člověkem? Proč by se měli homosexuálové za svou sexuální orientaci stydět?

Možná právě podobné myšlenky stály za zrodem festivalu. Možná ne, ale podle mě je správné si je položit. Stejně jako otázku, proč by měl mít tento projekt problém s prosazením. Určitě najde oporu v lesbách a gayích, v lidech, kteří je podporují nebo v lidech, kteří jsou prostě zvědaví na to, co může takováto akce nabídnout. A samozřejmě se mohou najít i odpůrci. Faktem je, že Mezipatra měla v březnu tohoto roku problém získat v Brně dotaci, a to i přes doporučení komise pro kulturu. V minulých letech získat festival od města Brno podporu 50 tisíc Kč, letos tomu mělo být stejně, ale bohužel nakonec byla finanční podpora od města zamítnuta s tím, že by pořadatelé měli být schopni najít sponzory i někde jinde. Naproti tomu Praha přispěla na letošní ročník 120 tisíc Kč. Jde tedy o to, jak moc je dané město otevřené takovýmto myšlenkám? V Brně naštěstí pomohli zastupitelé ze Strany Zelených a sdružení Brno 2006, kteří se rozhodli věnovat částku ve stejné výši, jakou měla být dotace.

Třetí světová válka pohlaví – s tímto podtitulem jdou letos Mezipatra „do světa“. Organizátoři tím chtějí říct, že nezáleží na tom, jestli má člověk penis nebo vagínu – tím přece není limitován ani předurčen k nějakým činům, k tomu jak má mluvit nebo vypadat.

Díla uvedená na festivalu pochopitelně mluví k problematice gayů a leseb. Můžeme se zde setkat s problémy lesbických párů, přiznání orientace (nejen okolí, ale především sám sobě), rodičovství v jednopohlavním páru… Na letošním ročníku budou uvedena díla Natruc povídačkám o transkách, Noční můry mužů, Choulostivá místa žen, Spálit mosty, Kůže, paruky, rodiče a děti, Narodit se do správného těla a mnohé další.

Pokud stále ještě nevíte, jestli tento projekt navštívit, můžete se pro představu podívat na www.ceskatelevize.cz/mezipatra, kde jsou předešlé vítězné filmy zdarma ke stažení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koná se 9. ročník queer filmového festivalu Mezipatra – jste srdečně zváni!