Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiksoví Simpsonovi vrací úder! Bohužel…

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

30. 1. 2011

V časech předvánočních u nás vyšel další díl série se žlutou rodinkou v čele. A nejedná se o jakési Strange Tales of Hiroshima. Tyto postavy jsou žluté trochu jiným způsobem, nicméně v našich myslích jsou zakořeněny zhruba stejně hluboko.

Simpsonovi vrací úder Zdroj: Crew

Simpsonovi, kdo by je neznal? Seriál se stal již legendou. A komiksu, který je na televizních úspěších založen, se vzhledem k vysokým prodejům a chrlení jednoho dílu za druhým daří také dobře. Svědčí o tom také nejnovější vydaný díl Simpsonovi vrací úder!. Ale přeci jen by člověk měl být ostražitější, protože právě v tom tkví zřejmě důvod, proč komiks není tak dobrý. Protože je určený především pro masivní žrouty a pro komercionalizovanou společnost, zatímco čtenář, který by dal přednost něčemu hlubšímu či legračnější legraci, má v tomto případě prostě smůlu.

Prostě jen suchá klasika

Ano, pokud někdo patří k bezduchému konzumu, který bohužel tvoří většinu naší populace, zřejmě si Simpsony užije. Ale na normálního člověka holt nezaberou klišé, které v seriálu občas i fungují (nicméně poslední série jsou důkazem, že čeho je moc, toho je příliš), a spíše ho otráví. Neklesejte na mysli, občas se zde objeví nějaký ten dobrý fór a jeden dva příběhy jsou dokonce dobré, bohužel je ale většinová spodina rozdrtí.

Kresebně se však výjimky nevyskytují. Všechny povídky jsou vykresleny nekompromisně nepoutavým způsobem, který se okoukal již v první knize, natož v čtvrté (nepočítaje čarodějnické speciály, kde se ale autoři nebojí experimentovat a které jsou občas i docela dobré). Ačkoli kresba zřejmě splňuje svůj záměr pouze vést příběh, naprosto tím odmítá jednu ze stránek, které z komiksu dělají tak osobité médium. S tímhle si mohou jít třeba do seriálu, kde by se příběh alespoň na nechvalný průměr vyhoupl.

Hledat jehlu v kupce sena

Prozatímní pohled vypadá tak, že jsou Simpsonovi obrovským propadákem, nicméně na všem špatném je i něco dobrého. Tím je v případě Simpsonů to, že v té záplavě vtipů se najdou i nějaké opravdu zdařilé. Narozdíl od minulých dílů (opět s výjimkou čarodějnických speciálů) jsou zde kupodivu vtipné i jednostránkové fejkové reklamy a další krátké bonusy. Což u minulých dílů nefungovalo, takže je tu alespoň nějaký krok ke zlepšení.

Také se najde i povedená povídka, i když je to právě jedna z těch kratších, konkrétně pětistránková Dáma a klaun, která se od ostatních liší alespoň tím, že se zde téměř nevyskytuje nikdo z titulní rodinky. Příběh rozhodně patří mezi ty lepší, které v Simpsonovské sérii vůbec vyšly, a spolu s frekvencí tří ucházejících vtipů na povídku knihu opět vyhupuje na průměr. Další věcí, jež se musí pochválit, je překlad, kde si se jmény a narážkami pan Putna opravdu vyhrál. Simpsonovi vrací úder! je rozhodně komiks, který nepotěší náročnější čtenáře, ale ty, kteří si chtějí jen oddychnout, nebo to jsou zarputilí příznivci Simpsonů mile potěší.

Název originálu: Simpsons Comics Strike Back!
Český název: Simpsonovi vrací úder!
Scénář: Adam Fein, Terry Delegeane, Scott M. Gimple, Gary Glasberg, Andrew Gottlieb, Clay Griffith, Bill Morrison, Jeff Rosenthal, Scott Shaw!, Mary Trainor, Lona Williams
Kresba: Peter Alexander, Tim Bavington, Sharon Bridgeman, Shaun Cashman, Jeannine Crowell, Stephanie Gladden, Tim Harkins, Nathan Kane, David Mowry, Bill Morrison, Phil Ortiz, Chris Roman, Chris Ungar
Překlad: Petr Putna
Počet stran: 128
Vazba: paperback
Rozměry: 165 x 255 mm
Vydal: Crew, Praha 2010
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiksoví Simpsonovi vrací úder! Bohužel…