Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiksové Futurama dobrodružství nikoho nezklame

Jiří Tichý

Jiří Tichý

17. 2. 2011

Nejen na televizní obrazovce se může sci-fi fanoušek setkat se zaměstnanci Planet Expressu. Futurama se v nedávné době v naší malé kotlině dočkala i své komiksové verze. Pětice příběhů a mezi nimi i několik bonusů své čtenáře úspěšně přenese o tisíc let do komicky krásné budoucnosti.

Hasta la vista..., Zdroj: youtube.com

Kdo se nikdy nesetkal s Fryem a jeho soukmenovci z doručovací společnosti, jakoby snad ani nežil v jednadvacátém století. Futuramu může člověk potkat na obrazovce televizoru, na monitoru počítače a nyní i na stránkách komiksové knihy.

Vydavatelství Jota si pro futuramisty připravilo vskutku vánoční nadílku, když těsně před svátky klidu a míru vypustilo do světa Futurama dobrodružství. Pětice komiksových příběhů jakoby vypadla přímo z televizní obrazovky. Každý je jiný, každý je vtipný a plný kulturních odkazů, každý je, přestože se odehrává ve vzdálené budoucnosti, plný kritiky současných společenských neduhů. Všechny přesně takové, jaké je milujeme.

Zřejmě netřeba příliš zdůrazňovat, že duchovním otcem bizarního světa je tvůrce legendární rodinky ze Springfieldu, Matt Groening. A že je to na postavách vidět. Nechybí jim nic z šílenosti i z líbeznosti Simpsonových. Snad jen rok tři tisíce dává scénáristům větší možnosti, a proto nezbývá než přiznat, že Homer by přece jen v Novém New Yorku patřil mezi ty normální.

Do knihy se vešlo hned pět komiksových příběhů a mezi nimi se na jedné dvoustraně vždy nachází bonus, ať už jde o plánek budovy Planet Expressu i s popisky, krátký komiks v hlavní roli se Slizem, Cubertův průvodce po sci-fi conu nebo osmisměrku v mimozemských znacích.

První příběh nese název Kdo k smrti touží stát se miliardářem. Jak už titul napovídá, jako základní kámen příběhu poslouží i u nás známá televizní soutěž. V několika důležitých detailech se ovšem liší. Jak si již pozorný čtenář všiml, v budoucnosti televizní stanice netroškaří a udělá z vítěze rovnou miliardáře. To je vykompenzováno drobnou změnou pravidel, kdy poražený nejen že nedostane peníze, ale přijde i o svůj život z rukou toho nejpovolanějšího, moderátora soutěže a blízkého přítele prezidenta Nixona, Morba.

Nastolené tempo nepoleví ani v další komiksové příhodě. V ní se čtenáři setkají hned se třemi démonickými postavami, Robosantou, Roboďáblem a prezidentem Země, Richardem Nixonem. Už jen tato kombinace svědčí o tom, že tyto Vánoce budou v budoucnu pekelně horké. Takže pozor, abyste byli v roce tři tisíce opravdu hodní.

Obálka komiksového vydání Futurama dobrodružství

I Silvestrovskou noc oslavují ve Futuramě stylově, ve znamení Terminátora. Proč taky ne, vždyť Bender jako by Arnýmu z oka vypadl. Na řadu totiž přichází přístroj zvaný cokdybytor, který odpoví na otázku: „Co kdyby Bender odcestoval do roku 1999?“ Fry má podobně jako John Connor spasit budoucnost a roboti-terminátoři se poperou o to, zda se mu to podaří.

Nejen komiksové nadšence jistě zaujme další část pojmenovaná Planet X-press men. Nenajde se v ní sice Bender, ale zato tam vystupuje Benderin, Hermese, který ovládá počasí, nebo Profesor F. Vězte, že autoři nenechali na X-menech nit suchou a fanoušci superhrdinů se budou u čtení královsky bavit.

U posledního příběhu obyvatel Nového New Yorku bude kdejakému čtenáři líto, že už je konec. Na rozdíl od animovaného seriálu se může posmutnělý obdivovatel šílené budoucnosti kdykoli a kamkoli vrátit a v klidu si prohlédnout i ty nejmenší detaily. Stojí to za to. Na větších obrázcích je jasně vidět preciznost, s jakou se kreslíři komiksu věnovali. Je na nich možně najít spoustu malinkých vtípků, které by jistojistě v pohyblivé podobě i bystrému oku unikly.

Futuramovský komiks má navíc tu výhodu, že u každého pohybu, u každé hlášky, vlastně u každé bubliny si jeho čtenář okamžitě vybaví, jak to vypadá v televizi a jak která konkrétní postava mluví, jakým toném a jakým stylem. Autoři proto nemusí vůbec budovat charaktery a mohou se soustředit na to, co na Futuramě tak milujeme, na onu zvláštně trhlou vtipnost.

Pro fanoušky Planet Expressu by měla být tato komiksová kniha jasnou volbou. Nemuseli by chvíli smutně přemítat, kdy na obrazovce uvidí další část svého oblíbeného seriálu, nebo koukat na už tolikrát zhlédnuté díly a místo toho si můžou dopřát pět nových epizod, aniž by potřebovali elektřinu. Všem ostatním nezbývá nic jiného než tyto komiksy doporučit, nejen kvůli jejich nakažlivému futuramovskému humoru.

Název originálu: Futurama Adventures
Český název: Futurama dobrodružství
Autor: Matt Groening a kol.
Grafická úprava: Jiří Mičkal
Překlad: Věra Petrášová
Počet stran: 144
Vazba: brožovaná
Rozměry: 165 × 250 mm
Vydal: Jota, Brno 2010
Doporučená cena: 258 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiksové Futurama dobrodružství nikoho nezklame