Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiksová Smečka z Bagdádu putuje rozbombardovanou metropolí

Redakce

Redakce

28. 4. 2010

Roku 2003 proběhla invaze Amerických vojsk do Iráku. Mezi všemožnými reportážemi z války se objevila i jedna, která krátce popisovala zastřelení smečky lvů, kteří utekli z bagdádské zoo. Toto je příběh jedné lví smečky. Smečky z Bagdádu.

Zdroj: Crew

Zastřelení lví skupinky, která při americkém bombardování Iráckého hlavního města uprchla ze zajetí zoologické zahrady, byla zpráva, která se jenom tak mimochodem mihla různými světovými sdělovacími prostředky jako doplňková informace nebo smutná kuriozita. Briana K. Vaughana ovšem zaujala natolik, že napsal příběh zvířat, která za drastických okolností uprchnou ze svého mřížového vězení a na vlastní pěst putují rozbombardovaným Bagdádem, aby se pomalu, ale jistě blížili ke svému bolestivému konci.

Volní, Zdroj: Crew

Volní, Zdroj: Crew

Propůjčil jim lidské chování, charakter, vlastnosti, aby tak vytvořil přemýšlivý a emoce ždímající příběh o odhodlání několika jedinců získat si svobodu, ať už dobrovolně, či nedobrovolně.

Jeden lev, dvě lvice a jedno lvíče. Jeden realistický vůdce, jeden snílek, který uznává čest a dané slovo, jedna stará a životem unavená a jedno naivní dítě. Různé osoby, různé myšlenky, ale jeden společný cíl. Přežít.

Vaughan dokázal zcela jednoduchým, ale promyšleným a obdivuhodným způsobem vdechnout zvířecím hrdinům život a stvořit příběh, kterému není těžké uvěřit a u kterého budete se zatajeným dechem číst dál a dál, i když vlastně víte, jak dopadne. Nevyhýbá se naturalistickým výjevům, popisům drastických situací pramenících z války, které ovšem nestaví do příběhu prvoplánově, ale pouze s nimi názorně demonstruje danou situaci a využívá jich k umocnění situace a příběhu. Příběhu, který si každý může vyložit po svém a který i po několikátém přečtení neztrácí na intenzitě.

Výzva, Zdroj: Crew

Kreslíř Nico Henrichon navíc dodává knize nádhernou podobu, stylizovanou, ale přesto realistickou. Na některých stranách zůstanete zírat při nádherném výjevu, na dalších slabší povahy budou odvracet oči při pohledu na ustřelenou žirafí hlavu.

Smečka z Bagdádu (v originále Pride of Baghdad) získala v roce 2006 ocenění IGN za nejlepší původní grafický román. Zcela právem, jelikož se jedná o naprosto jedinečné dílo.

Název originálu: Pride of Baghdad
Český název: Smečka z Bagdádu
Autor: Brian K. Vaughan
Překlad: Jan Kantůrek
Kresba: Nico Henrichon
Počet stran: 136
Vydal: ComicsCentrum, Praha 2010

Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiksová Smečka z Bagdádu putuje rozbombardovanou metropolí