Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiksová hrdinka Adéla Blanc-Sec pátrá po démonech a pterodaktylech se svérázným humorem

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

24. 12. 2010

Dobrodružství Adély, perex, Zdroj: AlbatrosmediaNa zádní stránce komiksu se můžete dočíst, že hlavní hrdince francouzského autora Jacqua Taridho se přezdívá Indiana Jones v sukních. Více než tohoto slavného filmového archeologa připomíná hrdinu jiného komiksu a to Hergého Tintina. Sdílejí spolu stejný absurdní humor, šílené zápletky a čistou linku kresby. Přesto nejsou Adélina dobrodružství žádným plagiátem, ale svérázným dílem.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Neobyčejná dobrodružství Adély Blanc-Sec by u nás snad nikdy nevyšla nebýt filmového světa.  Díky Lucu Beseenovi, který se považuje za velikého fanouška, se toto klasické dílo konečně objevilo i na pultech v českých knihkupectvích.

Komiks autora Jacqua Tardiho obsahuje tři příběhy s názvem: Krásná Adéla a zvíře, Démon z Eiffelovy věže a Šílený vědec. V prvním příběhu se čtenář seznamuje s hlavní hrdinkou a podniká s ní honbu za ukradeným lupem a tajemným pterodaktylem. Druhý příběh se točí okolo kultu starověkého boha Pazuzu a v posledním dojde k oživení pravěkého člověka.

Šilené příběhy silně připomínají styl belgického autora Hergého

Je velmi těžké stručně popsat zápletky jednotlivých příběhů, protože jsou tak šílené a zamotané, že se v nich málokdy vyzná i samotná Adéla. Není detektiv, spíše se k situacím náhodně připlete a nechá se unášet příběhem. Autorovo řešení zápletek je vskutku originální. Například v prvním příběhu rozeběhne fantastickou historku o pterodaktylovi, který terorizuje Paříž, zatímco Adéla se o něj vůbec nezajímá a řeší svůj vlastní případ. Obě dějové linky se nakonec spojí, aby nám odhalily, že všechno je úplně jinak.

Velmi zajímavý postoj zaujímá Jacques Tardi i ke svým ostatním postavám. Všechny víceméně představují typizované charaktery jako je zmatený komisař, šílený vědec s brýlemi a v bílém plášti. Klišé podléhá i historické pozadí, kdy každý muž má knír a na hlavě buřinku a auta jsou velmi nespolehlivá. V kopírování stereotypů spočívá autorův svérázný humor a kdo Adélina dobrodružství nebude brát vážně, náramně se pobaví.

Neobycejna dobrodruzstvi Adely Blanc-Sec, obálka, Zdroj: Albatros media

Kresba autora je jednoduchá a nezapře svoji inspiraci belgickým autorem Hergém, který taktéž požíval styl – linge claire (česky čistá linka). Nezabíhá do přílišných detailů a postavy i prostředí zjednodušuje na pouhé tvary a plochy. Spíše se zaměřuje na děj než kresbu. Komikové bubliny někde zabírají i tři čtvrtiny jednoho okénka.

Dobrodružství Adély Blanc-Sec v sobě skrývají malý zázrak. V jednoduché kresbě a spletitém příběhu se možná leckdo ztratí ale mnozí se zase najdou. Povinná literatura pro milovníky brakové šestákové literatury, Tintinova dobrodružství a absurdního humoru.

Název originálu: Adéle Blanc – Sec (Tomes 1, 2, 3)
Český název: Dobrodružství Adély Blanc- Sec (Kniha 1, 2, 3)
Autor: Jacques Tardi
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 144
Vydal: Plus, Praha 2010
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiksová hrdinka Adéla Blanc-Sec pátrá po démonech a pterodaktylech se svérázným humorem