Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiksová historie moderního světa 2: Dějepis s vtipem a ironií

Redakce

Redakce

28. 11. 2010

Světové dějiny jsou bezesporu zajímavá věc, školní dějepis však už tolik atraktivní není. Na pultech knihkupectví se však objevil již pátý díl monumentální série, který změní váš názor. Historik Larry Gonick se rozhodl vzít látku školního dějepisu, okořenit ji pěknou dávkou humoru a vytvořit tak originální a neotřelý komiks.

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Komiksová historie moderního světa 2 od Larryho Gonicka začíná popisovat světové dějiny v době osvícenství, končí 21. stoletím a válkou v Afghánistánu. Tím plynule navazuje na díl první, ten se však zaměřoval zejména na Ameriku a její historii. Na rozdíl od celkem sjednocené jedničky autor ve druhém díle přeskakuje z Evropy do Ameriky, Asie i Afriky, a snaží se přiblížit dění napříč všemi kontinenty.

Jak zvládnout 200 let? Jedině s ironií a nadhledem

I přes přímo monstrózní rozsah knihy si Gonick udržuje úctyhodný nadhled. Co jiného mu také zbývá, když chce zábavnou formou podat více než 200 let lidské historie. I přes to ovšem neočekávejte, že se budete při čtení válet smíchy, spíš vám občas ujede uchichtnutí nad autorovou ironickou poznámkou, nebo zlehčením situace. Komiksová historie moderního světa je určena inteligentnímu čtenáři, kterého dějiny baví a uvítá spíše ostré gagy a vtípky, jimiž autor nešetří. Gonick nabízí obohacení, jakýsi bonus k tomu, co by každý z nás měl znát.

Larry Gonick už dokáže kreslit i ve spánku, a proto se o kvalitu komiksu bát nemusíme. Černobílá kresba je jednoduchá, ale výstižná, každý jistě uvítá lehce karikaturní prvky. Občas se autor vyřádí na téměř monumentálním zátiší, častěji se však můžeme pokochat dynamickými situacemi. Komiksová historie je plná slavných postav našich dějin a Gonick se snaží, aby je čtenář také poznal. Přiznejme si, občas je to kumšt, ale nakonec lze rozluštit jak Napoleona, tak i Gorbačova nebo George Bushe.

Larry Gonick, zasloužilý umělec

Americký kreslíř a historik se pustil do odvážného úkolu – přiblížit světové dějiny zábavnou formou. Co se historické série týče, obsahuje celkem pět knih. První tři díly vyšly pod názvem Komiksová historie světa a obsáhly dobu od Velkého třesku až po renesanci. Po nich vyšla kniha Komiksová historie moderního světa, která popisuje zejména dějiny Ameriky. Jeho nejznámějším dílem je právě série komiksové historie, kromě těchto publikací však autor vydal i několik dalších knih, které se snaží srozumitelně vysvětlit vědecké obory.

Gonick byl oceněn Iknpot Award za celoživotní přínos komiksu a série komiksové historie mu vysloužila Harwey Award za nejlepší původní publikaci. V České republice také nezůstala bez povšimnutí, může se pochlubit Zlatou stuhou z roku 2009 za překlad literatury faktu pro děti a mládež.

Úctyhodné, ale nepřehledné zpracování

Celkový dojem z Komiksové historie moderního světa 2 je veskrze pozitivní. Pobavili jsme se, poučili, ale pár mráčků se taky objevilo. Patří mezi ně například opravdu pořádná nálož informací, občas je komiks natolik nabitý, že se čtenář ve faktech trochu ztrácí. Larrymu Gonickovi to však brzy odpustíte, přece jen si na svá bedra vzal pořádně těžký úkol.

Název originálu: The Cartoon History of the Modern World, Part 2: From the Bastille to Baghdad
Český název: Komiksová historie moderního světa 2
Autor: Larry Gonick
Překlad: Tomáš Jeník
Kresba: Larry Gonick
Počet stran: 265
Rozměr: 240×190
Vazba: vázaná
Vydal: BB/art, Praha 2010
Doporučená cena: 490 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiksová historie moderního světa 2: Dějepis s vtipem a ironií