Menu
TOPZINE.cz
Apetit

KomiksFEST! 2010 rozhýbal Prahu svými chapadly

Redakce

Redakce

11. 11. 2010

Totálně nabušený týden s lačnou chobotnicí v čele, tak lze nazvat letošní KomiksFEST!. Festival se uskutečnil ve dnech 30. října až 6. listopadu 2010 na patnácti místech po celé Praze. Zahájení letošního ročníku proběhlo v mezinárodním centru současného umění MeetFactory a ukončeno bylo komiksovou sobotou v klubu a galerii Roxy/NoD. Tento obří festival se koná již pátým rokem a za jeho vznikem stojí Joachim Dvořák a Tomáš Hibi Matějíček. Je až nemožné uvěřit, že jejich prvotní myšlenka, přivést komiks na světlo boží mezi širokou českou veřejnost, se stala skutečností.

KomiksFEST! 2010 Foto: Petr Flíček

KomiksFEST! 2010 byl zahájen vernisáží několika umělců ve smíchovské MeetFactory. Zahraniční blok zastoupila mladá německá výtvarnice Moki. Černobílý komiks plný snových krajin s lištičkami, duchy a jinými chlupáči mě stoprocentně dojal. Stejně tak malované obrazy na dřevěných deskách a jako bonus 3D instalace plyšových manga příšerek vystavených v prostoru. Super!

KomiksFEST! 2010 Foto: Petr Flíček

Rodácké zastoupení, tedy barvy české trikolory, hájili DRAWetc. a Amanita Design. Komu se nic nesepíná při pojmu Amanita ani při jejich logu červené muchomůrky, snad docvakne u pojmu Machinárium. Machinárium je vytuněnou gamesou o robůtkovi,za kterou stojí výtvarník a spoluzakladatel skupiny Amanita, Jakub Dvorský. Pro zajímavost hra získala ocenění na PAX Expo Official Selection 2009 a také zvítězila na festivalu Independent Games 2009 v kategorii Excellence in Visual Art. Machinárium bylo nyní možné spatřit v jeho původní 2D podobě jako samostatné obrazy. Za skupinu DRAWetc. se představili Jiří Franta a Vladimír Strejček.

Samotný průběh večera byl intenzivní. O naši pozornost se postaral ve znamení pruhů pořadatel, zakladatel a boss celé akce Joachim Dvořák. V záři reflektorů však stanuli i další lidé, ale i zvířata. Svoji roli si zahrál Krtek (nadační fond na podporu dětské onkologie) pro něhož bylo vydraženo několik párů bot Converse originálně vydesignovaných českými výtvarníky. Pokřtěn byl nový komiks výtvarníka Nikkarina, 130: Hodní, zlí a oškliví. Nikkarin je také držitelem ceny Muriel za nejlepší český krátký komiks za rok 2009. O hudební kulturu se postarala umělecká skupina Ghostmother a Bastard DJs.

KomiksFEST! 2010 Foto: Petr Flíček

Nakonec možná přijde i kouzelník. K mému velkému překvapení on opravdu přišel. Nechyběla tedy magická show a ani netradiční modní přehlídka fasionshopu Parazit. Podívaná nakonec nebyla jen pro vyvalené bulvy mužského pohlaví, ale na molu (možná i na mol) se ukázali i muži, a to poměrně spoře odění. Stánek s občerstvením tady nechyběl a nejen lahodného pivního moku bylo dostatek. Osvěžit rty si mohl každý, kdo trpěl nedostatkem tekutin. Za barem vás ochotně obsloužil i výtvarník a sochař David Černý, který stojí i za celým projektem MeetFactory, a je autorem mnoha instalací po celé Praze. Že by pověsil art na hřebík a začal razit kariéru barmana?

Kdo nestihl velkolepé zahájení festivalu měl možnost navštívit během dalších sedmi dní mnoho jiných akcí v rámci KomiksFEST!u. Na různých místech po Praze proběhlo bezpočet vernisáží s nabitým programem. Zahraniční hosté se uvedli například v Novoměstské radnici pod společným projektem Divoký Východ. Pod tímto názvem se skrývají dvě skupiny a jeden výtvarník: Greetings from Cartoonia (Stripburger), The Last Match (KUŠ!) a Igor Baranko. Igor Baranko, známý komiksový výtvarník původem z Ukrajiny, ztvárnil celý letošní vizuál KomiksFEST!u. Jeho tvorba se u nás dostala do povědomí díky časopisu Aargh! Nyní spolupracuje především z francouzskými vydavateli.

KomiksFEST! 2010 Foto: Petr Flíček

Stripburger, mezinárodní komiksový časopis, který začal vycházet v Lublani, letos představil společný projekt dvanácti autorů, šesti ze Slovinska a dalších šesti zástupců Itálie, Finska, Rumunska, Portugalska, Norska a Polska. K národu promluvil zástupce projektu výtvarník David Krančan, který nese na bederech organizaci letošního Stripburgeru. Ze zmiňovaných autorů mě oslovil komiks bezeslov slovinského autora Mateja Lavrenčiče, který je možné vidět spolu s dalšími komiksy do konce listopadu. Lotyšský KUŠ! uvedl nejen svoje komiksy, ale také miniobrázky velikosti krabičky od sirek pokreslené výtvarníky z různých koutů světa.

Hvězdou zahraniční scény se ve čtvrtek stal francouzský komiksový tvůrce Emmanuel Guibert, který se věnuje především politickým reportážím. Své dílo Le Japonais představil ve francouzském institutu, kde vystavil své kresby vytvořené v Japonsku. Křest posledního dílu komiksu Alanova válka spojený s autogramiádou autora proběhl během posledního dne festivalu.

KomiksFEST! 2010 Emmanuel Guibert - Japonec

Celý komiksový nářez obrazů, filmů, divadel, křtů i vernisáží zakončila se vší slávou Octobriána v sobotu 6 listopadu 2010 v Experimentálním prostoru Roxy/NoD, kde proběhl celodenní program pro děti i dospělé a slavnostní vyhlášení cen Muriel za rok 2010. Ceny předali Igor Baranko, Petr Krejzek, Edgar Dutka, Berenika Saudková a ve své živé podobě se ukázal i Emmanuel Guibert.

1 / NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ SCÉNÁŘ
Opřibjehi: Albína
Máša Bořkovcová / Markéta Hajská / Vojtěch Mašek (vyd. Lipnik)

2 / NEJLEPŠÍ KRESBA
Muriel a oranžová smrt
Kája Saudek (Albatros Plus)

3 / NEJLEPŠÍ PŮVODNÍ ČESKÝ KOMIKS
Tajemství ostrova za prkennou ohradou
Pavel Čech (Petrkov)

4 / NEJLEPŠÍ ZAHRANIČNÍ KNIHA
Čajovna u malajského medvěda
David Rubín (Tomáš Chlud – Sýpka)

5 / NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ PŘÍBĚH
Historia Metodeana
Václav Šlajch (AARGH! 9, Analphabet Books)

6 / NEJLEPŠÍ PŘEKLAD
Calvin a Hobbes
William B. Waterson II, přel. Richard Podaný (Crew)

7 / PROPAGAČNÍ POČIN
Kája Saudek (monografie)

Helena Diesing (Arbor Vitae)

8 / NEJLEPŠÍ LETTERING
Miluju Led Zeppelin

Ellen Forneyová / Nikola Žogliková (BB/art)

9 / NEJLEPŠÍ ČESKÝ KOMIKSOVÝ STRIP
Jiné světy

Jaromír Plachý (in: Psychologie Dnes)

10 / SÍŇ SLÁVY
Ondřej Sekora

ČESTNÁ CENA MURIEL
Emmanuel Guibert

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

KomiksFEST! 2010 rozhýbal Prahu svými chapadly