Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks X-Men : Impérium nabízí pesimistickou vizi světa

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

24. 2. 2011

Druhý díl série New X-Men se konečně objevil ve výlohách knihkupectví. Nakladatelství Crew nechalo fanoušky komiksu čekat na pokračování prvního dílu G jako Genocida bezmála tři roky. Čekání se ale vyplatilo, protože druhý díl s názvem Impérium patří k vrcholům komikové produkce za rok 2010. X-Meni přicházejí a jsou lepší než kdy předtím.

Ilustrace na obálce, autor: Frank Quitely

Kdo by nechtěl chodit do školy profesora Xaviera pro nadanou mládež? Mít zvláštní schopnosti, umět létat, zvedat předměty pouhou silou vůle nebo uzdravit každé zranění. Být jiný ovšem s sebou nese i negativa. Nositele genu X lidé lehce označí za zrůdy a ze žárlivosti a strachu z nich neváhají použít jakýchkoli prostředků k jejich odstranění. Druhý díl nové X-menovské série s názvem Impérium se zabývá právě názorem většiny na tyto odlišné příslušníky populace.

Impérium začíná přesně tam, kde předchozí díl G jako genocida skončil. Neznalí čtenáři prvního dílu by si ho rozhodně měli přečíst dříve, než se pustí do Impéria, protože autoři se nezdržují žádným vysvětlováním věcí minulých.

X-Meni se zrovna nacházejí ve svízelné situaci. Tělo a mysl jejich vůdce Profesora Charlese Xaviera známého jako Profesor X ovládá démonická Cassandra Nova. Lidé nenávidí mutanty víc než kdy předtím a obrovská mimozemská flotila míří k Zemi s cílem X-Meny zabít. Aby toho nebylo málo, začíná se mezi mutanty šířit podivná nákaza, která se má stát příčinou jejich zániku.

Komiks slibuje akční jízdu ale to nejlepší na nových X-Menech je, že pod vší tou akční nálepkou se skrývá obyčejný příběh lidí, kteří si ve světě nemohou najít místo. Scénárista Grant Morisson dokázal najít vyváženost mezi akčními scénami a civilním příběhem, který se dotkne každého. Umí dokonale vykreslit napínavé boje mezi mutanty a lidmi i části bez akce a nechybí mu ani smysl pro humor.

X-Meni představují pesimistickou vizi světa. Ukazují svět z pohledu menšiny utlačované ostatními. Komiks obsahuje hrdiny s nadpřirozenými schopnostmi, kteří vystupují jako outsideři a kteří si nepřejí být jiní. Nejsou heroizováni a ani oslavováni. Místo toho aby lidé využili jejich schopnosti k většímu dobru, jim pouze závidí. V Impériu se dokonce vyskytuje skupinka lidí, U-Meni, kteří kradou mutantům schopnosti a propagují myšlenku, že výjimečný by měl být každý.

Dobrý komiks ovšem nedělá jen poutavý příběh ale i kresba a ta je zvládnuta na jedničku. Zhostila se jí čtveřice autorů – Frank Quitely, Igor Kordey, Ethan van Sciver a Tom Derenick. Impérium se totiž rozděluje do několika částí a kresba v něm není jednotná. Na výsledku ale obrazové skoky nic nemění, naopak je zajímavé sledovat vizi různých autorů. Nejlépe se to dá pozorovat na postavě Jean Greyové alias Phoenix. V kresbě Franka Quitela vypadá jako uhlazená intelektuálka, naopak podle Ethana van Scivera působí rozevlátě a divoce.

Série Granta Morrisona představuje vrchol X-Menů. Autor přesně chápe, kde leží kouzlo utlačovaných mutantů a že dobrý komiksový příběh nestojí jen na akčních scénách, ale i na promyšlené psychologii. Impérium je v mnohem lepší než první díl a další s názvem Nové světy slibuje mnohé. Snad tentokrát vyjde dříve než za tři roky.

Název originálu: New X-Men: Imperial
Český název: New X-Men Impérium
Scénář: Grant Morisson
Kresba: Frank Quitely, Igor Kordey, Ethan van Sciver, Tom Derenick
Překlad: Jiří Pavlovský
Vydal: Crew, Praha 2010
Počet stran: 228
Doporučená cena: 459 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks X-Men : Impérium nabízí pesimistickou vizi světa