Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks Vetřelci vs. predátor 2. Dva mimozemské druhy opět proti sobě

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

24. 10. 2010

Druhá kniha omnibusu Vetřelci versus predátor volně navazuje na předchozí díl, kdy byla Země napadena mimozemskou nákazou. Tentokrát se větší hrozba skrývá v samotném nitru lidské společnosti. Jakkoliv se to zdá nemožné, musí se vetřelec, predátor a člověk naučit spolupracovat, aby společně zabránili větší pohromě.

Ilustrace na obálce knihy Vetřelci vs. predátor 2 Omnibus

Když se komiksoví autoři rozhodli poprvé spojit jedny z nejznámějších filmů science fiction, byla to zábava. Postavit proti sobě slizkého xenomorfa Vetřelce a dokonalého lovce Predátora, slibovalo pořádnou akci. Druhý díl této ságy se ovšem rozhodl jít jinou cestou. Většinu knihy totiž okupuje epický příběh z pera Chrise Claremonta Nejnebezpečnější ze všech druhů. Místo velkých soubojů můžete očekávat spíše filozofičtější příběh.

Hlavní hrdinkou nového omnibusu je Caryn Delacroixová, trofejní manželka bohatého magnáta. Caryn trápí noční můry a začíná mít velké pochybnosti o své minulosti, což by se u „trofeje“, geneticky vytvořené bytosti na míru, nemělo nikdy stát. Po setkání s mimozemským lovcem se pomalu začíná dovídat, kým ve skutečnosti je a jakou roli v celém příběhu hraje.

Zamotaný děj a zmatení hrdinové

Příběh povídky Nejnebezpečnější ze všech druhů je tak zamotaný, že se člověk začne po pár stánkách ztrácet. Objevuje se v něm přemíra postav, děj přeskakuje z jedné časové linie do druhé, hlavní hrdinka je navíc zmatená stejně jako čtenář, takže toho také moc nevysvětlí. Přesto vás zajímavý děj nutí číst dál a dál, abyste konečně zjistili, o co tam sakra vlastně jde. Pokud totiž scénarista Chris Claremont něco umí, pak rozhodně napsat napínavý příběh, který chytne a nepustí. A závěrečná pointa? Sice se jí čtenář hned tak nedočká, ale nakonec odloží tuhle „bichli“ s uspokojením.

obálka Vetřelci vs. predátor 2

Stejně jako příběh, složitá je i hlavní hrdinka. Caryn Delacroixová se v průběhu mění ze zmatené hračky svého muže v emancipovanou bojovnici, na které leží osud celého lidstva. Její postava trochu připomíná jinou silnou hrdinku z vetřelčí ságy, Ellen Ripleyovou. Zajímavou paralelou můžeme nalézt ve významu slova trofej. Caryn jako trofejní manželka svého muže a současně jako potencionální trofej predátora, který ji nakonec přijme za jednu ze svých. I postavení člověka s v Nejnebezpečnějším ze všech druhů výrazně liší od předchozích povídek. Zatímco před tím byl pouhým pozorovatelem, který se mimozemšťanům náhodně připletl do cesty, zde stojí člověk na vrcholku potravinového řetězce a rozhoduje o osudu všech.

Krátké povídky odpovídají klasickému akčnímu scénáři

Sice je v komiksu nejdůležitější příběh, nesmíme ale zapomenout ani na jeho výtvarnou stránku. Té se zhostil kreslíř Jackson Guice. Některé postavy sice mohou splývat, jeho vykreslení predátorů a vetřelců je ovšem přesné. Hlavně s vyobrazením vetřelčí královny budou spokojení i nejortodoxnější fanoušci filmové předlohy.

Kromě epického příběhu Nejnebezpečnější ze všech druhů se vyskytuje v publikaci i pět kratších povídek. Dvě z nich jsou čtenářům už známé. Levákovu pomstu a Štvanici vydal časopis Crew pár let zpátky v jednom ze svých předchozích čísel. Krátké povídky pokračují ve stejném duchu v jaký očekáváme. Akční souboje dvou nepřátel na život a na smrt.

Vetřelci vs. predátor 2 stojí za přečtení hlavně kvůli tomu prvnímu epickému příběhu. Souboj dvou ras ještě nikdy nebyl tak propracovanější. Dívá se na nejnebezpečnější tvory ve vesmíru jako na dva konkurenty, kteří se snaží hlavně přežít a pokud se do příběhu opravdu ponoříte, budete z něj nadšeni.

Český název: Vetřelec vs. predátor 2
Originální název: Amiens vs. Predator Omnibus Volume 2
Scénář: Chris Claremont (Nejnebezpečnější ze všech druhů), Barbara Kesel (Kořist), David Ross (Neústupní), Ian Edginton (Štvanice), Brian McDonald (Levákova pomsta), Mark Schultz (Připoután k životu a smrti)
Kresba: Jackson Guice (Nejnebezpečnější ze všech druhů), Ron Randall (Kořist), David Ross (Neústupní), Mel Rubi (Štvanice), Pop Mhan (Levákova pomsta), Tom Biondolillo (Připoután k životě a smrti)
Překlad: Ľudovít Plata
Počet stran: 366
Vydal: BBart/Crew
Doporučená cena: 899 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks Vetřelci vs. predátor 2. Dva mimozemské druhy opět proti sobě