Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks: Tajné války superhrdinů Marvelu nejsou zas tolik tajné

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

15. 2. 2011

Komiks Tajné války superhrdinů Marvelu jsou něčím, co se v našich končinách stalo legendou. Od chvíle, kdy byly zmíněny v jednom čísle Velkolepého Spider-mana, bylo snem každého čtenáře komiksů přečíst si tento velkolepý opus. Ale skutečnost je zklamáním.

Ilustrace na obálce komiksu Tajné války superhrdinů Marvelu

Tajné války superhrdinů Marvelu představují jeden z prvních obřích megacrossoverů, ve kterém se setkaly téměř všechny hlavní postavy z univerza Marvelu. V Americe vycházel v letech 1984-1985, zatímco u nás až letos, v čemž nastal jeden z kamenů úrazu. Na dnešní poměry se příběh jeví strašně jednoznačný, jednoduchý a naivní. I když je pravda, že přivodí alespoň lehký pocit nostalgie, ale i na to u nás v poslední době vyšly lepší věci, například Tarzan. Na druhou stranu, tohle tvoří pro Marvelofily naprostou povinnost.

Vyprodáno

Příběh se točí kolem faktu, že Beyonder, bytost obřích sil, svolá na planetu Battleworld ty nejvýznačnější hrdiny i záporáky ze Země a postaví je proti sobě do války kolosálních rozměrů. I když je samotná tato idea zcela přímočará a je na ní vidět myšlenka dát spoustu postav dohromady, dala by se ještě přežít. Horší je styl vyprávění neustále se opakujícího příběhu.

V něm se objevuje především linka: někam jdem, dostanem na prdel, vrátíme se, budem přemejšlet, co jsme udělali blbě, přijdou záporáci, dostanou na prdel, vrátěj se, budou přemejšlet, co udělali blbě… což člověka po chvíli vážně omrzí a už se ani netěší na další řež. Mnohem zajímavější než bitvy, které původně měly být lákadlem knihy, je vznikání různých frakcí mezi hrdiny. Což se ale po chvíli také změní v nezáživné, protože všechny postavy jsou vykresleny černobíle a předvídatelně. Jejich počet tomu ještě nahrává, protože žádná z nich nemá dostatek prostoru. Nicméně předvídatelný je i celkový děj, takže to až tolik jako pěst na oko nepůsobí.

Zub času se podepsal i na kresbě, přes což se ale čtenář přenést dovede. Avšak také jí dá zabrat množství hrdinů, protože když se má vměstnat do jednoho panýlku dvacet postav, z nichž některé jsou odulé jako Hulk, nikdy to nedopadne dobře. A tak je kresba příjemná při detailech, ale při zabírání většího množství hrdinů selhává.

Bonusy zachrání vše

Nicméně hlavní příběh Tajných válek doplňují ještě čtyři kratší, jež knihu zachraňují. Nejvíce se z nich dá vyzdvihnout poslední příběh ze série What if…, který se odehrává v alternativní budoucnosti, kdy se hrdinům nepodařilo utéci z Battleworldu a zkysli na něm. A stejně jako zkyslé mléko, i z nich vyroste plíseň… nebo spíše jejich děti. No a děti začnou následovat své rodiče, z čehož vznikne humorný příběh, který je asi na celé knize to nejlepší.

Naopak zklamáním je příběh, v němž Spider-man podlehne symbiontovi a stane se z něj padouch. Většina čtenářů čeká, že Spidey začne pořádně šílet nebo tak něco, ale k ničemu takovému nedojde. I jako záporák je Spíďa mírumilovný.

Většinu té přihlouplé naivity způsobila staroba, která vždy trochu dělá problémy. Nicméně, tahle kniha vyšla především pro ty, kteří se chtějí dozvědět něco zásadního o historii Marvelu a je jisté, že pokud to budete číst očima dítěte, zřejmě si to také pořádně užijete.

Název originálu: Marvel Superheroes Secret Wars
Český název: Tajné války superhrdinů Marvelu
Scénář: Jim Shooter, Danny Flingeroth, Jay Faerber, Tom De Falco, Dan Slott
Kresba: Mike Zeck, Ron Frenz, Mark Bagley, Paul Pelletier, Gregg Schigiel
Překlad: Marek Barányi, Pavel Švanda
Počet stran: 448
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BB/art ve spolupráci s Crew, Brno 2010
Doporučená cena: 990 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks: Tajné války superhrdinů Marvelu nejsou zas tolik tajné