Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks Preacher: Jak takový obyčejný Kazatel začínal a co bude v šestém dílu?

Redakce

Redakce

24. 6. 2010

Kdo z milovníků komiksu by neznal dnes už téměř legendárního  Gartha Ennise? Díky němu vznikly takové postavy jako Punisher nebo Hitman. Tyto chlapíky však převyšuje právě Kazatel, který vznikl ve spolupráci se Stevem Dillonem a jehož sága se ve světě proslavila nejvíce. Těžko říct, zda za to může ostře realistická Dillonova kresba, nebo ještě ostřejší a chvílemi dosti černý Ennisův humor. V našich knihovnách ale leží už pět svazků plných božské moci i zvrhlých zloduchů a na pulty konečně přichází díl šestý pod názvem Válka na Slunci.

Ilustrace na obálce komiksu Preacher: Válka na slunci Autor: Glenn Fabry

Příběh Preachera začíná jednoduše. Bylo nebylo, žil v Texasu jeden farář, jmenoval se Jesse Custer a pomalu začal ztrácet víru v Boha na úkor chlastu. Jednoho krásného dne se však do něj lehce násilně vtělil potomek anděla a ďábla Genesis , ovládl jeho duši a oba se svorně vydali za jediným – chtějí nalézt Boha a dát mu pěkně na frak. Brzy se k nim přidává i Jessova milenka Tulip a svérázný irský upír Cassidy. Parta je to opravdu různorodá, a proto se můžeme těšit na ještě podivuhodnější zápletky.

Jak už to u podobných výprav za Bohy bývá, Jesse pronásleduje neodbytná nepřátelská skvadra. Nějaký ten Svatý zabiják, pár andělů, masochistů, občas se dějem mihne parta mafiánů. Jesse Custer má však oproti nim jednu velkou výhodu. Jak se zdá, občas se šikne mít v hlavně nějakého toho satanského míšence, jelikož Genesis kazatele vybavil hlasem, který musí poslechnout téměř každý. Díky němu si tedy zachovává relativně zdravou kůži a největším problémem na cestě za Bohem se paradoxně stává Jessova rodina. Milující babička, která nechala zabít jeho matku a v dětství ho zavírala do rakve, pár strýčků, kteří Jessovi několikrát zlámali většinu kostí. Všichni to známe a něco podobného nás už nepřekvapí. I z takové patálie však všichni vyvázli se zdravou kůží a pokračují v krasojízdě.

Další drobností, se kterou se Jesse musí vypořádat, je společenství Grálu a neodolatelný Herr Strasse. Grál a jeho nechutný svatý otec se může chlubit lehce zdegenerovaným, ale přece jen přímým potomkem Ježíše a Kazatel s všemocným hlasem by se jim náramně hodil jako jeho seriózní zástupce. Místo Jesse ale náhodou dostanou Cassidyho, omyl však ihned umně promění v trumf a využijí ho jako návnadu. Dějem neznatelně zamíchá padlý anděl ve sklepě a Svatý zabiják, kterého se Jesse ne a ne zbavit. I tento zádrhel však úspěšně završí všemi milovaný otevřený konec.

V zatím posledním a také nejrozsáhlejším dílu jsme byli konečně seznámeni s téměř staletou historií upíra Cassidyho, a tak na složitý děj už nezbyly stránky. Herr Starre stále sveřepě pronásleduje Kazatele a přísahá mu pomstu. Kvůli Cassidimu Jesse a spol. pronásleduje parta mladých, kteří se touží stát upíry. Jesse se rozhodne dozvědět se více o Genesis skrz voodoo, ale rituál je narušen a zůstává nedokončený…

V průběhu série se pomalu odhaluje minulost a původ hlavních hrdinů, jejich touhy a vše, co je pronásleduje. Když už jste nadobro přesvědčeni, že nic nového prostě už nemůže přijít, váš zkostnatělý názor vyvrátí hned další stránka. Duo Ennis – Dillon se vyžívá v květnatých zápletkách a složitých historiích, samotný výčet postav je dost obsáhlý, takže pokud se chcete dostat do příběhu, měli byste sáhnout po prvním dílu.

Pro ty, kdo už jsou v Kazatelovi zběhlí, nezbývá než prozradit, že v šestém díle Preacherovské ságy se opět potkáme například s neúprosným Herr Starrem a abychom nevyšli ze cviku, děj trochu opepří alespoň malinkatá atomovka. Stejně jako u předchozích dílů, i v šestce se můžeme kochat ostrou a jistou Dillonovou linkou, která i z legendárního Prdelmana dělá pastvu pro oči.

Kniha Preacher – Válka na Slunci vyšla v nakladatelství BB/art v polovině.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks Preacher: Jak takový obyčejný Kazatel začínal a co bude v šestém dílu?