Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks Parchanti: Vsaďte si. Přestřelky a adrenalinové honičky ve stylu hollywoodský filmů

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

25. 7. 2010

Pokud máte rádi výbuchy cisteren, profesionální zabijáky, ostré holky se zbraněmi a adrenalinové honičky, Parchanti: Vsaďte si je pro vás jako stvořený. Tenhle komiks se totiž v akčních scénách vyrovná lecjakým hollywoodským filmům.

Ilustrace na obálce komiksu Parchanti: Vsaďte si Autor: Andy Diggle

Před sedmi lety se anglický autor Andy Diggle rozhodl stvořit akční komiks, který přesně zapadá do žánru techno-thriller. To znamená, že se v něm nevyskytují žádní superhrdinové s nadpřirozenými schopnosti. Pouze chlápci z masa a kostí, kteří by teoreticky mohli v našem světě existovat. A tak se zrodili Parchanti (anglicky Losers). Komiks o třiceti dvou sešitech vydaných v angickém Vertigu. České nakladatelství Comics Centrum se letos rozhodlo vydat Parchanty i u nás.

Lehce předvídatelný děj

Základní linie příběhu komiksu Parchanti: Vsaďte si je jednoduchá. Speciální jednotka odepsaných agentů si vyřizuje účty se svým bývalým nadřízeným a snaží se zjistit, proč se jejich jména objevila na černé listině CIA. Členy jednotky tvoří například velitel Franclin Clay, hláškař Jensen, sniper Carlos Puma Alvarez nebo drsná agentka Ajša. Na své cestě za odplatou stihnou ukrást vrtulník, balíky drog a peněz, téměř odpálit bombu MOAB a pozabíjet spoustu zlých agentů.

Celý příběh komiksu je tak přímočarý, že už na začátku víte, co se bude odehrávat na další stránce. Postavy jsou vykresleny černobíle, takže rozhodně není pochyb o rolích klaďasů a záporáků. To už ale k akčním scénářům patří.

Neúplatní hrdinové a drsná holka

Největší problém budou mít čtenáři bezpochyby s postavami. Někteří hlavní hrdinové mi vyloženě vadili, působí jako pěst na oko, kupříkladu neuplatitelný velitel parchantů Clay a hlavně Ajša. Ajša je napsána příliš nerealisticky a vůbec mi do celého konceptu nezapadá. Jakoby si autor řekl, že musí do příběhu ještě vecpat nějakou ženskou, aby toho testosteronu nebylo příliš. Naopak málomluvný sniper Puma či hlavní záporák vás v této společnosti zahřejí u srdce.

Parchanti: Vsaďte si - ukázka Zdroj: Comics Centrum

Abychom jenom komiks nehaněli, pochvalme kresbu, která si to rozhodně zaslouží. Obstaral ji Mark Simpson alias Jock. Díky ní je závěrečné hodnocení Parchantů vyšší, než si scénář zaslouží. Problémem mnoha akčních komiksů je, že se čtenář ve všech těch přestřelkách a honičkách lehce ztratí. Tady to však neplatí. Jock dokázal zobrazit akci přesně tak, aby byla přehledná a zároveň nenudila. Některé scény jsou nakresleny naprosto geniálně, třeba moment, v němž jeden z Parchantů, Jensen, telekineticky odstřeluje své protivníky.

Uvidíme, co přinese druhý díl s názvem Zvýšení sázek, který hodlá nakladatelství Comics Centrum vydat ještě tento rok. Od autora Andyho Diggla jsem rozhodně čekala více. Parchanti mají potenciál, jen ho dostatečně rozvinout. Hodlám jim proto dát ještě jednu šanci a doufám, že druhý díl bude lepší a zábavnější.

Originální název: Losers 1. Ante Up
Český název: Parchanti. Vsaďte si
Scénář: Andy Diggle
Kresba: Jock
Překlad: Kamil Bernášek
Počet stran: 160
Vydal: Comics Centrum, Praha 2010
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks Parchanti: Vsaďte si. Přestřelky a adrenalinové honičky ve stylu hollywoodský filmů