Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks O přibjehi: Albína. Nechte si nafackovat

Redakce

Redakce

29. 9. 2010

Albína je název třetího a posledního komiksu z trilogie O přibjehi. Kniha je dokumentární výpovědí člověka, co se musí vyrovnat se životem, který vypadá jinak, než si ho představoval. Hlavní hrdinkou je pětatřicetiletá rómská žena ze Slovenska.

Příběh začíná narozením Albíny v roce 1965 na Slovesku v Ostrovanech.  Procházíme společně s Albínou jejím životem.  Hlavní děj začíná, když se Albína přestěhuje do osady Hermanovce na východním Slovensku za svým mužem. Albína, která vyrůstala v běžném prostředí, se nyní musí vyrovnat s podivnou hierarchií a nízkým standardem, který v osadě vládne.

Lidé, kteří tu bydlí v chatrčích, nemají vodu ani elektřinu. Albína se musí přizpůsobit tomuto životu, ačkoli svému muži dává jasně najevo, že takhle žít nechce. Problémy a náročné situace řeší občasnými útěky za svoji matkou, přesto se vždy vrací. I její matka ji radí, že život jaký si vybrala, musí akceptovat. Bydlí tu se svým mužem Baníkem a sedmi dětmi. Zlomem v jejím životě se stane pohroma, která přijde díky povodním v roce 1998.

O přibjehi: Albína, Autor: Vojtěch Mašek

Situace se pro ni stává neúnosnou, když ji její manžel začne trestat fyzicky. Stále více nespokojená Albína, která svého muže nemiluje, se ocitá v těžké situaci, když se zamiluje do humanitárního pracovníka Karla.  Příběh je také nahlížen z pozice Karla a konfrontován s názory jeho spolupracovníků, Jardy a Kláry.

Autoři projektu, Markéta Hajská, Máša Bořkovcová a Vojtěch Mašek dokázali, že umí příběh dopracovat do zdárného konce. Kresbu a scénář vypracoval opět Vojtěch Mašek. Jestliže jsme u předchozích dílů postrádali strukturu příběhu, komiks Albína ji rozhodně má. Komiks hned na začátku uvádí jména přátel a příbuzných Albíny. Děj je logicky stavěn a uspořádán. Autoři také zdůraznili nejdůležitější postavy Albínu jejího manžela Baníka, Karela, Jardu a Kláru. Také se už nebabrají v nedůležitých maličkostech.

O přibjehi: Albína, Autor: Vojtěch Mašek

Postava Albíny je zřetelná, příběh vypráví v první osobě a vkládá k dialogům vysvětlující komentáře. Albína mluví slovensky a vkládány jsou i dialogy v romském jazyce. Není to však chaos ani zbytečnost jako u prvního dílu Ferko, ale logické následování děje. Romské dialogy se tedy vyskytují pouze na místech, kde je jich potřeba, nebo kde je dobré připomenout, že takto se v romských osadách mluví.

Nosná kresba je stejná jako u dílů předchozích, to jest černobílé přemalovávané fotografie. Autor Vojtěch Mašek nevkládá tentokrát žádný další výtvarný styl. Kresbu vyčistil a je daleko přehlednější. Doplňkovou barvu použil světle růžovou a využívá ji s větším citem než v dílech předchozích. Sice opět vytýkám, že v některých momentech působí samoúčelně, ale jen minimálně. Ano, opět mi chybí názvy oddílů nebo jejich grafické členění. Není to ale tak ubíjející a nepřehledné jako v minulých dílech.

O přibjehi: Albína, Autor: Vojtěch Mašek

Písmo je stále stejné velikosti. Není tu žádná snaha o jeho přepracování. Zdůraznění nebo zvětšení některých částí. Komiks se slévá do výtvarné i písmové nudy ale tentokrát je děj natolik silný, že trpělivý čtenář tento nedostatek přehlédne. Číslování stránek chybí stejně jako v dílech předchozích. Tady tento nedostatek mohu prominout, kniha totiž funguje jako celek. Nemusíme se tak vracet k jednotlivým částem nebo náročně vyhledávat postavu, u které si nepamatujeme, co je zač a co tu sakra dělá.

Celkově je tento komiks, tedy i celá trilogie, určena pro velmi úzký okruh čtenářů. Je mnoho, co každé knize vytknout. Pravdou ale je, že jde o projekt, který je jedinečný a náročný. Autoři se nepochybně museli vypořádat s mnoha problémy, přesto se povedlo trilogii O přibjehi dovést do zdárného konce. Projekt je specifickým dílem, které si zaslouží obdiv a v knihovně se pěkně vydesignované obaly vyjímají skvěle. Oceňuji objektivitu a nezaujatost, kterou si jednotlivé příběhy zachovaly. Jejich hrdinové se nestaví ani nikterak negativně vůči rasovým předsudkům bílé většiny. Jestliže máte jakékoliv představy o tom, jak žijí rómové, Ferko, Keva a Albína vám na chvíli nechají nakouknout do reality jejich životů.


Název originálu:
O přibjehi. Albína
Kresba: Vojtěch Mašek
Scénář: Vojtěch Mašek, Markéta Hajská, Máša Bořkovcová
Obálka: Jan Šiller
Počet stran: 112
Rozměr: 165 x 230
Vazba: brožovaná
Vydal: Lipnik, Praha 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks O přibjehi: Albína. Nechte si nafackovat