Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks Nebeský orel aneb jak se stát indiánem snadno a rychle

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

26. 12. 2010

Nebeský orelSnad každý kluk touží potom, aby se stal statečným indiánem nebo ctnostným samurajem. Některé hollywoodské hvězdy si svůj sen částečně splnily jako Tom Criuse v Posledním Samurajovi nebo Kevin Costner v Tanci z vlky. Autor Jirō Taniguchi by nejspíš chtěl také žít na divokém západě, a tak stvořil černobílý (nejen kresbou) příběh o hodných indiánech a zlých Američanech.

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Na začátek by bylo dobré říci, že manga Nebeský orel je neobyčejně rozsáhlá. Na téměř třech stech stranách se odehrává příběh dvou Japonců, kteří přišli do Nového světa za lepším životem. Poté co zachrání těhotnou indiánku před bandou zlatokopů jsou přijati do kmene severoamerických indiánů Oglalů. Po další potyčce s bělochy  se definitivně přidají na stranu indiánů a pomohou jim porazit generála Custera u Little Big Hornu.

Hodní indiáni versus zlí Američané

Děj Nebeského orla je slaboučký. Ukazuje pouze to, co se nás Vinnetou a naposledy Avatar snaží přesvědčit už léta. Že indiáni jsou hodní a Američané zlí podrazáci s touhou po zlatě.  Jirō Taniguchi nevnáší do klasického boje přírodního národa s civilizací nic nového, tedy až na ty samuraje. Indiáni se snaží nevyvolávat šarvátky a pouští se do boje, až když jde do tuhého. I poté co zmasakrují americké vojáky jsou pořád ctnostní a diví se proč se jim běloši mstí. Ano, indiáni byli diskriminováni, masakrováni a násilně odsunuti do rezervacích a v Americe se slaví Den díkuvzdání, ale rozhodně jsem čekala něco jiného než klišovitý obraz ctnostného domorodce.

Nebeský orel, obálka, Zdroj: Hanami

Jedinou inovací, kterou autor do příběhu vložil, jsou dva hlavní hrdinové. Shiotsu Manzō a Sōma Hikosaburō, dva samurajové, kteří se ocitají uprostřed války před níž se snažili utéct ze své vlastní země. Člověk očekává, že budou na celý problém nahlížet střízlivýma očima, ale i zde nacházíme pouze zklamání. Samurajové zde vystupují jako trochu divní Oglalové a přijímají indiánský kodex velmi snadno. Občas se objeví i pár vtipných scén, když učí indiány bojové umění jiu-jitsu nebo useknou někomu ruku katanou.

Krásné přírodní scenérie děj nezachrání

Největším plusem v celé knize je kresba. V té Jirō Taniguchi opravdu vyniká. Dokáže s přehledem vykreslit obrovské přírodní scenérie do nejmenších detailů. Černobílá kresba neubírá na dynamičnosti děje a akční scény jsou velmi přehledné a někdy až přímo naturalistické (jako ono zmiňované usekávání končetin). Jediná výtka leží v univerzálnosti postav, jak Američané, tak indiáni a samurajové mají v obličeji stejné rysy.

Nebeský orel má velice zajímavý námět, a to propojení západního světa s východním. Myšlenka boření historických faktů se ovšem ztrácí v množství klišé a čtenář má pocit, že čte Posledního samuraje naruby. Bohužel ani dokonalá kresba nemůže zachránit slaboučký děj, ale přesto převládá zvědavost, co si pro nás nakladatelství Hanami připraví příště, protože nikde jinde není možnost podívat se jak to Američanům u Little Big Hornu nandávají dva „divní“ indiáni pomocí japonského bojového umění.

Název originálu: Ten no taka
Český název: Nebeský orel
Kresba: Jirō Taniguchi
Scénář: Jirō Taniguchi
Překlad: Anna Petrášová
Počet stran: 288
Vydal: Hanami, Praha 2010
Doporučená cena: 308 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks Nebeský orel aneb jak se stát indiánem snadno a rychle