Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks Maska. Zelený antihrdina konečně vychází v Česku

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

3. 7. 2010

Líbil se vám film Maska s Jimem Carreyem z roku 1994, kde hrál světoznámý herec bláznivého chlápka se zeleným obličejem, uměl perfektně tančit a vytvářel z balónků nebezpečné zbraně? A víte, že byl natočen podle stejnojmenného komiksu Maska? Konečně máme možnost přečíst si jednoho z nejslavnějších děl nakladatelství Dark Horse a zjistit, že komiksová Maska je lepší, šílenější, zábavnější a temnější.

Ilustrace na obálce komiksu Maska Omnibus

Maska se zrodila v hlavě Mikea Richardsona, který ji publikoval pod názvem Masque nejprve v různých amatérských časopisech a později se objevila v nově vycházejícím magazínu Dark Horse Presents. Původní Maska byla ovšem politicky zaměřená a Mike Richardson se rozhodl svůj projekt opustit.

K průlomu došlo v roce 1989, kdy se Masku rozhodli přepracovat dva autoři John Arcudi a Doug Mahnke a stvořili tak komiksového antihrdinu, jak ho známe dnes. Napsali spolu celkem tři knihy: Maska, Maska se vrací a Maska vrací úder. Maska poté prošla pod rukama mnohých autorů a vyšly např. zajímavé crossovery jako Mask/Joker (díky magické masce získá Joker supershopnosti a díky nim pořádně zatápí Batmanovi) nebo Lobo vs. The Mask (komiks o cestování časem a ničení vesmíru).

Příběh komiksu je inspirován  Doktorem Jekyllem a pan Hydem či batmanovským Jokerem. Samotní autoři přirovnávají svého hrdinu ke kombinaci Bugse Bunnyho a terminátora.

Podle komiksu Johna Arcudiho a Douga Mahnka byly natočeny dva filmy – Maska (1994) a Syn Masky (2005) – a jeden animovaný seriál.

Maska vychází na konci června u nakladatelství BB art za 899 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks Maska. Zelený antihrdina konečně vychází v Česku