Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks Maska. Nestyďte se fandit maniakálnímu zabijákovi

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

7. 8. 2010

Poté, co Stanley zjistí, že se po nasazení tajemné masky mění v nezničitelného zelenohlavého superhrdinu, rozhodne se bojovat se zločinem. Ale předtím musí samozřejmě zabít pár lidí, kteří mu už dlouhou dobu pijí krev. Připravte se na šílenou jízdu cynického maniaka, kterému není proti srsti zmlátit učitelku před třídou vyjukaných dětí.

Ilustrace na obálce komiksu Maska Omnibus

Komiks Maska Omnibus obsahuje tři nejslavnější příběhy vzniklé na základě spolupráce Johna Arcudiho a kreslíře Douga Mahnkeho. Zatímco Arcudi měl za sebou už pár komiksů, Dough Mahnke byl začínající kreslíř a Maska jeho prvním dílem. Jeho zlepšování se je patrné v komiksu na každé stránce.

Hrdinové se mění v kebuloně, maniaka se zeleným obličejem

První díl s prostým názvem Maska se točí okolo postavy Stanleyho, který koupí své přítelkyni Kathy ve starožitnictví starobylou masku. Poté, co si ji ze zvědavosti nasadí na obličej, se mění v kebuloně, maniaka se zeleným obličejem, jehož jediným cílem je pomsta všem lidem, co ho kdy v životě ponížili.

V Druhém příběhu Maska se vrací se dozvíme mimo jiné i něco z historie masky. Samotný artefakt právě vlastní detektiv Kellaway a díky němu bojuje se zločinem trochu brutálnější cestou než je u ochránců zákona zvykem. Maska se také dostává ke Kathy a ta se mění v nejnebezpečnější holku pod slunce. A právě jediná Kathy si uvědomuje nebezpečí, které maska představuje, a dokáže jí odolat a zbavit se jí. Třetí příběh je o partičce anarchistů, z nichž jeden se pomocí masky snaží stát rockovou hvězdou.

Jde o to přestat myslet a bez výčitek nechat vybouchnout třeba celý svět

Všechny ty příběhy jsou v podstatě stejné. Hlavním hrdinům propůjčuje maska nesmrtelnost, sklon k anarchismu a cynickým hláškám a schopnost vytáhnout z kapsy jakoukoliv bouchačku. Ne, v tomhle komiksu nejde o moralizování či napravování prohřešků. Jde o to přestat myslet a bez výčitek nechat vybouchnout třeba celý svět. A právě v tom spočívá kouzlo tohoto díla. Ve většině příběhů se vše děje za nějakým účelem a hrdinové někam směřují. V Masce k velkému vývoji postav ani děje nedochází. Hrdinové zůstávají stejní, jako byli na začátku, neúspěšní ztroskotanci, co v životě nic nedokázali. Jedině s maskou se mohli stát na chvíli bohy.

V komiksu se nositelé masky střídají jako na běžícím páse, až by se v jejich přemíře mohl čtenář lehce ztratit. V jiném případě by to byl velký problém, ale zde je to naopak výhodou. Máme totiž možnost sledovat, jak vypadá naprostá svoboda mysli z různých úhlů. A když už vás některá postava začne pomalu štvát, autoři ji prostě nechají umřít a maska koluje vesele dál. Někteří hrdinové nás ovšem provází celou knihou jako v případě charismatického a nenapravitelného detektiva Kellawaye, jedné z nejlepších postav komiksu, a dívky Kathy.

To nejlepší, co komiks nabízí, je vývoj. Vývoj dvou vynikajících autorů, díky kterým je Maska nesmrtelná. Na každé stránce se John Arcudi a hlavně Doug Mahnke zlepšují, aby v posledním příběhu Maska vrací úder ukázali, co v nich skutečně je. V prvním díle je Doug Mahnke pouhý začínající kreslíř. Jeho kresba je méně barevná a neostrá. V Masce vrací úder naprosto změnil svůj styl a popustil uzdu své představivosti, jak jen to šlo. Ve finální podobě maska mění kostýmy jako o život, buduje si armádu z hraček a rozzuřených zvířat. Velmi originální jsou obrazy, kdy máme možnost vidět svět z pohledu nositele masky.

Co dodat na závěr? Není divu, že je Maska jedním z nejoblíbenějších antihrdinů. Kdy jindy máte možnost fandit chlápkovi, který plamenometem zmasakruje celou ulici? Nakladatelství BB art se v poslední době rozhodlo vydávat čím dál lepší komiksy a já říkám, jen tak dál.

Název originálu: The Mask Omnibus Volume 1
Český název: Maska Omnibus 1
Scénář: John Arcudi
Kresba: Doug Mahnke
Překlad: Darek Šmíd
Počet stran: 367
Vydal: BB art / Crew 2010
Doporučená cena: 899 Kč

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks Maska. Nestyďte se fandit maniakálnímu zabijákovi