Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks Kůstek. Malý hrdina ve velkém příběhu

Redakce

Redakce

7. 7. 2010

Vypadá jako Casper, ale bílý oblý človíček, respektive Kůstek jménem Ferda, a jeho roztomilý kukuč klamou tělem. Slavný komiks Jeffa Smithe, jemuž tato figurka dala jméno, je totiž i přes dětské vzezření příběh, jenž je stejně jako Exupéryho Malý princ mnohovrstevný a pro všechny generace.

Ilustrace na obálce komiksu

Kromě absence pořádných sešitových řad určených i čtenářům, kteří již vyšli ze základních škol, není našemu komiksovému trhu co vyčítat. Objevuje se tu americký mainstream a náročnější kusy, hodně asijské tvorby; evropské projekty opět dostávají důvěru vydavatelů a čeští autoři tomu všemu obstojně konkurují. Čtenář si může vybírat, zlepšovat přehled a posléze ocenit v záplavě všemožných příběhů ty opravdu kvalitní. A aby osvěta byla úplná, ve skvělém překladu Michaela Bronce, za přispění básnického střeva Jana Kantůrka, vyšla úvodní kniha příběhů, které se v magazínu Time dostaly do výběru stovky nejlepších knih 20. století – Kůstek kreslíře a scenáristy Jeffa Smithe.

Book obsahuje hned dva příběhy, Útěk z Kůstkova a Velký kraví závod, které skvěle plní úlohu vstupní brány do masivní série. Smith čtenáře rychle uvede do situace, tři Kůstkové, Ferda, Švanda a Podfo, utíkají z rodného města, protože poslední jmenovaný díky své chamtivosti proti sobě poštval mimořádně nehezkým způsobem všechny spoluobčany. Trio se ocitá v novém prostředí a seznamuje se s jeho pravidly a zákoutími stejně jako čtenář, který tak má stejné množství informací jako ústřední postavy. Samozřejmě se postupně ukazuje, že cosi tajemného krouží kolem, neznáme motivaci rudého draka nebo záhadné Černé kápě, ale to ani Ferda Kůstek a jeho přátelé. Pořád jsme totiž jen na začátku příběhu, budují se základy masivní ságy a návnada na další čtení.

Nedá se říct, že by Jeff Smith šidil na kresbě, její jednoduchost a častá absence pozadí na jednotlivých panelech díky přehlednosti plní účel. Ač jsou Kůstkové tři, Smith jim ztvárněním dodal osobitost a tak se dají lehce rozlišit. Díky jejich „naivním“ ksichtíkům lépe vyzní jak temné tóny příběhu, tak situační nebo verbální komika. Kůstek je opravdu vtipný a, stejně jako třeba Asterix, pozitivně působí na všechny generace. Ty mladší budou vnímat třeba jen příběh tří komických figurek, starší ale ocení také hlubší myšlenky a šikovně zachycené charaktery postav jak jejich vzhledem, tak chováním. Za zmínku stojí také práce s příběhem, který se postupně odvíjí, jednotlivé epizody nebo komické scény do něj hladce zapadají, a kde problesknou temné tóny, tam je Kůstek opravdu napínavý a dechberoucí.

První knížce Kůstkových příběhů se dá vytknout snad jen to, že chybí alespoň krátké pojednání o Jeffu Smithovi nebo sérii samotné, číslování stran a galerie obálek jednotlivých sešitů. Ale to jsou jen drobné skvrny na štítu úžasného komiksu, jenž si nejde neoblíbit.

Název: Kůstek – Útěk z Kůstkova
Scénář a kresba: Jeff Smith
Překlad: Michael Bronec a Jan Kantůrek
Počet stran: 280
Vydal: CREW, Praha 2010
Doporučená cena: 349,- Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks Kůstek. Malý hrdina ve velkém příběhu