Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks Kůstek: Cesta tam a možná i zpátky. Ukázky uvnitř!

Redakce

Redakce

23. 5. 2010

!EXKLUZIVNĚ!Hodně lidí se ohání žebříčkem nejlepších komiksů všech dob, ale zkuste se jich zeptat, co tam vlastně patří. Návrat temného rytíře, Watchmen a pak nějaký Wolverine? I když je proužkovaný borec hodně populární postavou a my v redakci jej také máme rádi, do Top 10 se nepodíval ani zdálky. A co takhle příběhy malých oblých stvoření s poetickými jmény, které putují podivným světem, v němž číhají hloupí a hladoví krysáci nebo agresivní babičky? Kůstek, počeštěný Bone, na seznamu deseti nejlepších komiksů podle magazínu Time je a nyní konečně vychází také u nás.

Ilustrace na obálce

První svazek s názvem Kůstek obsahuje hned dva příběhy, resp. knihy, z celkových devíti – Útěk z Kůstkova a Velký kraví závod. V úvodu se rychle seznámíme s trojicí hrdinů, kterou čeká po útěku z rodného města velké putování  ve  stopách klasické fantasy. I když, čekat od Kůstka jenom omšelé klišé by bylo dost naivní.

Jeho autor Jeff Smith totiž tyto propriety ozvláštnil, a to hodně. V jeho podání si příběh udržuje epičnost a rozmáchlost, jenom ti hrdinové jsou tak trochu netradiční. Jejich svět je tomu přizpůsobený a hodně se tu hraje na napětí, humor i emoce. Díky tomu je Kůstek čtivem jak pro nejmenší komiksáky, které pohladí téměř Disneyovská kresba a spousta vtipných situací, tak pro starší generace, které ocení způsob vyprávění příběhu a jeho druhý plán. V něm je prostor na ukázku toho, kam až může zajít slepý fanatizmus nebo jak člověka, či jinou bytost korumpuje moc.

Nabízí se paralela s dalším slavným komiksovým dílem, které skrze dětinštější kresbu vypráví o vážných věcech, ale Maus Arta Spiegelmana je trochu z jiného soudku. Spiegelmanův černobílý ponor do depresivní minulosti je autobiografický, zatímco Jeff Smith Kůstka vydoloval z hlubin své fantazie. A pokud ne, nikdy to nepřiznal. Stejně by mu ty skvělé zážitky a dobrodružství nikdo nevěřil.

Kůstek původně vycházel v sešitech od roku 1991 do 2004 v nepravidelných intervalech, a za tu dobu se mu povedlo získat nejen oblibu čtenářů, ale také nesčetné množství komiksových ocenění. Jedenáct cen Harvey a deset Eisnerů mluví za vše. Proto se o něm hodně píše a i díky tomu jej časopis Time vsunul do již zmíněného žebříčku deseti nejlepších komiksů všech dob. Často je také přirovnáván k Pánu prstenů, jenom je prý o dost vtipnější. O Kůstkovi se toho dá číst hodně, ale osobní zkušenost je k nezaplacení. Vychází koncem května překladu Michaele Bronce v nakladatelství Crew.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/jeff-smith-kustek/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks Kůstek: Cesta tam a možná i zpátky. Ukázky uvnitř!