Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks Koule a krychle. Seznamte se s geometrickými přáteli

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

12. 12. 2010

Geometrie nemusí být nuda. Především když jsou Koule, Krychle i jejich kamarádi Chlup, Vajgl a Hovínko ožralové, kteří stále vymýšlí nové způsoby, jak si své kamarády dát k obědu. A to vše v padnoucí sucharské kresbě doplňující absurdní příběhy.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Jaromír Plachý je nejen český komiksový tvůrce, ale také ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů. I když je na české komiksové scéně ještě poměrně nováčkem (cca od roku 2007, kdy přispěl do sborníku Generace nula a vydal i svůj Kmen a jiné příběhy), už si mezi příznivci komiksu stihl získat obrovskou popularitu. A to právě většinou díky krátkým příběhům s Koulí a Krychlí. Konečně vychází i ve svém vlastním sborníku.

Což takhle dát si Medvídka Pú?

Čeští komiksoví tvůrci to mají těžké. Jednak je komiks v našich končinách stále většinou považován za obrázkové knížky pro děti, druhak vždy bude mnohem větší hlad po mainstreamových, zahraničních (ve valné většině ještě amerických) komisech. A tak českému komiksákovi zbývají jen dvě možnosti. Buď skoupit alespoň polovinu svých výtisků (což se ale moc nevyplácí finančně), nebo být opravdu dobrý. V případě Jaromíra Plachého platí spíše to druhé.

Moje babička v kuchyni

Plachého minimalistická kresba pasuje k příběhu, který se pohybuje až za prahem absurdity. V jeho příběhu se mísí humor, který by se dal přirovnat například k ulítlejší verzi komiksu Red Meat. A postavy jako by vypadly z šílené undergroundové série Mlíko & Sejra. Kromě úvodních postav Koule a Krychle se v komiksu objevují ještě jejich přátelé Chlup, Vajgl, Hovínko či Medvídek Pú (budiž mu země lehká). Ale objeví se také skutečná postava Tomáše Hibiho Matějíčka, loni zesnuvšího propagátora a scénáristy komiksů.

Jdu vám takhle po lese, najednou první vajgl

Své postavy Jaromír staví do neuvěřitelných, občas až lehce ulítlých situací, které se však vyklubou z naprosto normálních příhod jako je sbírání hub, obezita či potopa spojená s útokem Godzilly. A ač se to nezdá, všechny krátké jednostránkové příběhy na sebe lehce navazují, najdou se v nich skryté, ale občas na první pohled jasné odkazy na předchozí dobrodružství. Příkladem budiž poslední, kupodivu dvaadvacetistránkový, příběh, který je podobných narážek plný.

Avšak i na této povedené brožurce se najde něco špatného. Čímž je právě to, že je to jen jakási brožurka, že má velmi malý počet stran a tak působí jen jako zábava na pár minut. Ale na druhou stranu se autorovi musí nechat, že své výtvory naštěstí nijak neuspěchává, že nechrlí každý den nový příběh, takže nezabředne do průměru a stále se drží vysoko nad ním. A tak čtenáři nezbývá nic jiného, než prosit bohy (a Jaromíra Plachého) o nějaké další příhody těchto sympatických stvoření.

Název: Koule a krychle
Scénář a kresba: Jaromír Plachý
Počet stran: 52
Vazba: paperback
Rozměry: 145 x 210 mm
Vydal: SEQENCE o.s., Praha 2010
Doporučená cena: 125 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks Koule a krychle. Seznamte se s geometrickými přáteli