Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks Koks na palubě je dalším příběhem z klasických Tintinových dobrodružství

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

12. 9. 2010

V devatenáctém čísle Tintinova dobrodružství se odvážný reportér protentokrát dostává až k vodám Rudého moře, aby zde změřil síly s arabskými obchodníky s černými otroky.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Belgický autor Hergé (vlastní jménem Georges Remi) je znám svými příběhy po celém světě. Tintinova dobrodružství patří k nejoblíbenějším z francouzsky psaných komiksů a ovlivnily svět komiksu nejen kresbou, ale i originálními zápletkami a ironizujícím humorem.

Koks na palubě je komiks při němž vypnete, necháte se unášet někdy až absurdními zápletkami a nakonec se spokojeným úsměvem otočíte poslední stránku. Hergé přesně ví, co čtenář chce, a to napínavé scény a šťastný konec.Tintinova dobrodružství jsou šitá na míru jak náročnějšímu čtenáři tak i těm, co by komiks do ruky nikdy nevzali.

Velké množství postav z minulých dílů

Tím ale netvrdím, že je komiks jednoduchý. Právě naopak. Hergé na šedesáti stránkách přeskakuje z jedné destinace na druhou a střídá zápletky jako o závod. Hrdinové létají v letadle, osedlají velbloudy a plaví se na lodi i voru. K tomu si připočtěte nepřeberné množství postav, se kterými jsme se mohli setkat v minulých dílech, až by se čtenář, který Tintina drží v ruce poprvé, mohl lehce ztratit. Hergé se neobtěžuje s vysvětlováním, když hrdinové potkají někoho známého nebo naráží na nějakou zápletku z minulosti, k orientaci poslouží pouhá poznámka pod čarou s názvem daného čísla.Ale i přesto se může začínající čtenář příběh užít na plno a lehce rozezná, kdo má v komiksu zápornou roli a kdo je dobrým přítelem.

Co je pro komiks dále charakteristické je sebeironizující humor. Některé situace jsou dotažené až do nesmyslnosti jako když Tintin opraví rádio tím, že ho shodí na zem, nebo žralok, který sežere nastraženou minu a touto sebevraždou naše hrdiny zachrání před jistou smrtí. Nejvíce se Hergého ironie zrcadlí v postavě kapitána Haddocka. Kapitán Haddock je věčný smolař, který schytává všechny rány a neustále se nalévá alkoholem. Dokáže také velmi efektivně nadávat bez použití jediného sprostého slova (no řekněte, kdo vám naposledy nadával do ektoplazmy nebo ptakopyska?).

Kapitán Haddock, typický Evropan, který ostatním lidem nerozumí a nejspíš ani nechce

Hergého komiks byl obviňován z rasismu a i kapitán Haddock by mohl působit jako xenofob. Ale zde se opět projevuje autorův ironický podtón textu. Kapitán Haddock totiž představuje typického Evropana, který jinému světu než tomu svému nerozumí a nejspíš ani nechce. Nechápe, že lidé nebydlí jenom v moderních domech a všichni na světě nemluví francouzsky.

Kresba Tintina inspirovala mnohé autory po celém světě. Je typická svou jednoduchostí a přesnými linkami. Toto přesné vykreslení jednotlivých scén je příznačné pro autory francouzské národnosti.

Koks na palubě je dalším skvělým dílem výtečné série dnes již klasických Tintinových dobrodružstvích. Je plný napětí, vtipných scén a sympatických postav, které by si nikdo neměl nechat ujít.

Název originálu: Coke en stock
Český název: Tintinova dobrodružství: Koks na palubě
Scénář: Hergé
Kresba: Hergé
Překlad: Kateřina Vinšová
Počet stran: 62
Vydal: Albatros, Praha 2010
Doporučená cena: 159 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks Koks na palubě je dalším příběhem z klasických Tintinových dobrodružství