Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks Gymnázium příšer. Sloní muži, jdi se bodnout!

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

25. 1. 2011

Bratrská dvojice Jiří a Antonín Tesařovi je na poli českých komiksů známa především díky svým krátkým příběhům. Nyní se ale rozhodli tito dva vytvořit něco mnohem většího. Ale nevzali si moc velké sousto?

Bratrské duo mělo na svědomí již dvě krátké povídky, jednu v mangovém Vějíři a jednu v českém fanzinu BubbleGun. Nicméně mezi delšími počiny je tohle jejich první zářez. Ale nutno říci, že dosti hluboký.

Gympl má přece každý rád… nebo ne?

To hlavní, co z Gymnázia příšer dělá takovou bombu, obstarává scénář, který vytvořil Antonín Tesař. Jedná se o sedm povídek, jejichž společným bodem je místo, kde se příběh odehrává. Tím se stala škola, pojmenovaná prostě Gymnázium. A tu kromě obyčejných lidí obývají také „lidé“ neobyčejní. Ať si je nazýváte zrůdy, mutanti či prostě titulní příšery. Avšak ne vždy jsou podivní jen fyzicky, bývají také vyšinutí, kouzelní, mrtví nebo chtějí ve stylu topení stávkovat.

Antonín tvrdí, že se inspiroval svými školními příhodami. No, dá se jen spekulovat o tom, jestli si vymýšlí, nebo měl opravdu tak jebnuté dětství. Nicméně z toho vyšlo něco senzačního. Nacházejí se zde převážně vtipné příběhy, které patří mezi ty povedené, u nichž se člověk dementně pousmívá. Ale najde se zde i jeden horrorový.

Jedná se o příběh Spolužáci, ve kterém se objevuje klasické téma vracejících se mrtvých spolužáků, přičemž je povídka říznuta halucinacemi. Ale ani v ní se neskryje Antonínův osobní styl. Objevuje se zde humor, ať už ve formě mluvícího záchodku nebo spolužáka se vzezřením Charlese Mansona (háknkrojc na čele).

Coververze Cthulhu fhtaagn

Avšak Antonínův bratr Jiří na tom už tak dobře není. Dokonce se v tom člověk občas až ztrácí a zkoumá, co to na obrázku je. A to není výtvarná stránka nijak detailní.

Na Jiřím je velmi dobře vidět inspirace mangou. Bohužel. Hlavní proud magoidní kresby totiž není nic moc. Samozřejmě jsou tam i dobré věci a i nějaké úžasné (Tsutomu Nihei), ale v mainstreamu je téměř vše stejné a dosti podprůměrné. Tudíž je výtvarná stránka nudná, okoukaná a nezajímavá, protože ji čtenář vidí dost často. Nicméně jedna věc se Jiřímu nechat musí. A to nádherná obálka. Na celém komiksu je obálka tou nejkrásněji nakreslenou věcí a sám Cthulhu, který na nás z ní laškovně pomrkává, jistě naláká spoustu čtenářů. Není divu, Cthulhu je borec, jehož vábení se odolat prostě nedá. Kéž by tak stejně neodolatelná byla i kresba uvnitř. Nicméně pokud má někdo rád ujeté scénáře, přes kresbu se přenese a komiks si stejně užije.

Název: Gymnázium příšer
Scénář: Antonín Tesař
Kresba: Jiří Tesař
Počet stran: 112
Vazba: paperback
Rozměry: 130 x 190 mm
Vydal: Yatun, Praha 2010
Doporučená cena: 130 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks Gymnázium příšer. Sloní muži, jdi se bodnout!