Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks Gaza. Ne jen další poznámka pod čarou dějin

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

5. 1. 2011

Život v pásmu Gazy nebyl nikdy lehký. Takže když v roce 1956 došlo k jakési genocidě, zanedlouho po celé události ani pes neštěkl. Jenže naštěstí máme jednoho odvážného novináře, jenž ještě k tomu umí kreslit a který dovede dějepisné informace podat čtivou formou.

Díky svým skvělým dokumentaristickým komiksům Palestina, Bezpečná zóna Goražde a Šíbr je v našich končinách Joe Sacco velmi znám a velmi uznáván. V časech vánočních u nás vyšlo další dílo tohoto autora. A jaké. Více než čtyřsetstránkový opus Gaza: Poznámka čarou dějin je autorovým nejnovějším a nejrozsáhlejším počinem. V Americe vyšla kniha loni, díky BBartu a překladatelskému esu Viktoru Janišovi u nás jen o rok později. A to žádná z prací na knize není zanedbaná, korektura, srozumitelnost i provedení knihy je na velmi vysoké úrovni.

Vidět, slyšet, to je to hlavní

V roce 2001 Sacco zajel do Pásma Gazy (jihozápad Izraele), když měl psát o postoji Palestinců vůči okupaci. Cestou studoval o zemi, v níž měl strávit nějaký ten čas. Zaujal ho především jeden konflikt. Konflikt v roce 1956. Konflikt v městech Chán Júnis a Rafah. Konflikt, při němž jen ve dvou městech zemřelo téměř čtyři sta Palestinců.

Sacco se rozhodl, že právě rok 1956 bude tématem jeho dalšího komiksu. A tak Pásmo navštívil ještě dvakrát, v letech 2002 a 2003. Ale Sacco nepracuje jen se zprávami OSN, kterým stejně moc nevěří, potřebuje být na místě a slyšet vše z úst lidí, kteří událost zažili. Kniha se skládá především z rozhovorů, takže je také o to sugestivnější. Ale na druhou stranu, objevuje se zde i otázka, jestli lidem po těch téměř padesáti letech vzpomínky nevybledly a nesmísily se s vzpomínkami na jiné události.

Nesnesitelná lehkost vzpomínek

Právě tím se odlišuje od ostatních Saccových děl. A právě to ho posunuje ještě o kus výš. Opus se nezabývá jen úskalími, jenž s sebou přivádí válka, ale také pomíjivostí lidské mysli a vzpomínek. Sacco vždy předkládá událost tak, jak ji vylíčí hned několik lidí, přičemž se zaměřuje na ty okamžiky, ve kterých se od sebe liší. Tudíž silně emotivní příběh doplňují i hlubší myšlenkové pochody, což dohromady tvoří naprosto okouzlující scénář.

A Saccova kresba, to je také paráda. U dokumentárních komiksů je většinou výtvarná stránka velmi chabá, spíše minimalistická, vede text. Sacco má oproti tomu velmi detailní rukopis s velmi vypracovaným stylem stínování. Stíny se skládají z geometricky orientovaných čar, což černobílé kresbě ještě dodává další plus k image.

Jedná se po Bezpečné zóně Goražde asi o nejlepší Saccův komiks, který u nás vyšel. Pokud se někdo chce vzdělat či se něco dovědět velmi čtivou a líbivou formou, zkuste rozhodně Sacca. A především, čtyři sta stran za šest stovek? No není to paráda?

Název originálu: Footnotes in Gaza
Český název: Gaza: Poznámky pod čarou dějin
Scénář a kresba: Joe Sacco
Překlad: Viktor Janiš
Počet stran: 432
Vazba: vázaná v pevných deskách s přebalem
Rozměry: 195 x 260 mm
Vydal: BB/art ve spolupráci s Crew, Brno 2010
Doporučená cena: 590 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks Gaza. Ne jen další poznámka pod čarou dějin