Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks Donžon – Mstitel v nesnázích: Maskovaný hrdina znovu zasahuje

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

25. 10. 2010

Druhá kniha epochy Úsvit pojednávající o vzniku Donžonu se konečně objevila na pultech knihkupectví. Francouzi svou rozsáhlou ságou nastavili laťku proklatě vysoko a Mstitel v nesnázích jim rozhodně ostudu neudělá. Ponořte se do tohoto světa maskovaných hrdinů, půlnočních soubojů a kouzelných dýmkových tabáků.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Donžon. Místo, kde se scházejí hrdinové ze všech koutů světa, aby překonali všechny překážky a získali si tak věčnou slávu, čest a bohatství. Jde vlastně o hru, která velmi silně připomíná naše Dračí doupě, anglicky Dungeons and Dragons (anglické slovo dungeon foneticky odpovídá francouzskému donjon, počeštěné donžon). Mstitel v nesnázích se ale odehrává v době, kdy samotný Donžon ještě neexistoval. Příběhy téhle francouzské ságy jsou totiž rozděleny do tří epoch (Úsvit, Zenit, Soumrak) a s několika dodatky a bonusy tvoří velmi komplexní dílo.

Hlavní hrdina se symbolickým jménem Hyacint Kavalír je šlechticem, který se v noci mění na hrdinu bez bázně a hany s názvem Košile noci. Zatímco se snaží získat srdce své tajné lásky, jako Košile noci je falešně obviněn z vraždy svého učitele Fontány. Za smrtí ovšem stojí jeho úhlavní nepřítel Jean-Michel.

Příběh jako vystřižený z románů Alexandra Dumase

Přestože Mstitel v nesnázích působí na první pohled jako romantický příběh z dob Ludvíka XIV., představuje čistokrevnou fantasy. Všechno to šermování a dobývání dívek pouze rytířskými způsoby tvoří totiž pouhou vrchní vrstvou. Donžon velmi rád klame tělem. Tváří se jako dobrodružná pohádka, ale skrývá se v něm daleko víc. Pod zdánlivě jednoduchým a tisíckrát viděným příběhem leží srdce fanouška fantasy knížek, který ví jak potěšit každého nadšence, co dokáže popustit uzdu své představivosti na maximum. Příběh tudíž obsahuje velmi silné fantasy prvky. Vystupují zde například nekromanceři nebo kouzelní skřítci. Autoři si ovšem dokáží z klasických klišé dělat legraci a některé prvky obracejí na hlavu. Hyacint například obdrží od skřítků kouzelnou dýmku se sadou tabáků, díky které získá rentgenový zrak nebo schopnost procházet pevnými předměty.

Komiks překvapuje zajímavým zpracováním hlavních postav. Všechny vystupují jako antropomorfizovaná zvířata. Hlavní hrdina je tučňák, padouch úlisný kocour a nekromancer vystupuje v podobě supa. Základní vlastnosti zvířat tedy odpovídají charakterům svých postav.

Autoři se nebojí tabuizovaných témat jako sex či drogy

Na první pohled zaujme kresba. Syté barvy, ostře vykreslené postavy a dokonalé vystínování. Kresba až působí jako ilustrace nějaké dětské knížky, ale pozor, tohle čtení rozhodně není pro děti. V žádné dětské publikaci by hlavní hrdina, jdoucí věnovat růži dámě svého srdce, ji nenachytal při souloži se svým úhlavním nepřítelem nebo se nezkouřil do němoty magickou dýmkou ve snaze vidět svou kamarádkou nahou.

Mstitel v nesnázích je velmi poutavé a hlavně zábavné čtení. Francouzští autoři Christophe Blain, Joann Sfar a Lewis Trondheim vytvořili svět, který možná nesedne každému, ale pokud se jím necháte pohltit, naprosto si ho zamilujete.

Název originálu: Donjon, Un justicier dans l´ennui
Český název: Donžon, Mstitel v nesnázích
Kresba: Christophe Blain, Joann Sfar, Lewis Trondheim
Scénář: Christophe Blain, Joann Sfar, Lewis Trondheim
Překlad: Michala Marková
Počet stran: 48
Vydal: Argo, Praha 2010
Doporučená cena: 298 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks Donžon – Mstitel v nesnázích: Maskovaný hrdina znovu zasahuje