Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komiks DMZ vás vítá ve Válečné zóně

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

13. 4. 2011

Zatímco Spojené státy americké občas válčí hned na několika frontách zároveň, zajímá se někdo také o to, co se děje uvnitř země? Ne. Přesně to se ale duo Brian Wood a Riccardo Burchielli rozhodlo změnit v příběhu z nepříjemně blízké budoucnosti DMZ.

Ilustrace na obálce komiksu DMZ 1: Válečná zóna, autor: Brian Wood

Zatímco před deseti lety byl člověk rád za každý vydaný komiks a všechno skupoval, v dnešní době už si musí vybírat, tudíž je třeba ty význačné připomínat. Je jedině dobře, že se u nás nevydávají pouze superhrdinské příběhy, ale občas se objeví i něco odlišnějšího. Ačkoli série DMZ není nijaký underground, alespoň je to kvalitní mainstream, který se obejde i bez mužů se slipy přes legíny.

Brian Wood se představuje

Zatímco ve světě si scénárista a malíř Brian Wood již vydobyl svůj post komiksového předáka,v českém povědomí se zatím příliš nezabydlel. Velmi uznávané jsou série Northlanders nebo Channel Zero, tím největším hitem je však DMZ. Komiks pojednávající o novináři, který za druhé občanské války v USA ztroskotal na Manhattanu fungujícím jako demilitarizovaná zóna (zkráceně DMZ).

Ačkoli Wood zasadil děj do nepříliš vzdálené budoucnosti, působí současným dojmem. Čtenář nesmí čekat sci-fi, časové určení příběhu pouze slouží jako varování lidí před nimi samotnými. Jedna z možných nadcházejících alternativ. Jen dejme Americe ochutnat jejich vlastní medicínu. Jen jim ukažme, co se může stát v jejich domovech, zatímco oni zbytečně válčí na všemožných frontách.

Příběh vyprávěný na několika rovinách

Prvním impulzem k vytvoření této věhlasné série se stala zřejmě válka v Iráku. Ta sice začala v roce 2003, v největším možném měřítku se však táhla ještě několik let. Rok 2006 byl zlomem. Poprava Saddáma Husajna. Ve stejném roce vyšly i první sešity DMZ. Série by se dala označit za jistou reflexi těchto konfliktů. Zatímco byla většina amerických vojáků pryč ze země, zůstaly Státy nechráněné. Tohoto nápadu se Wood chytl a vytvořil příběh o tom, že ti echt vlastenci chtějí opět převzít vládu nad Spojenými státy. Historie se opakuje, všechno je propojené.

Komiks se dá vnímat buď jako dobrodružný příběh, nebo jako bomba, v níž se odrážejí typické americké vlastnosti a lidská ignorance ke všemu, čeho by si měli vážit. Avšak tento druhý způsob vnímání příběhu je v úvodní knize jen nastíněn (ačkoli ekologický podtext v jednu chvíli též vyplývá na povrch). Vstupní svazek je zatím jen atmosférickým antiutopickým příběhem. Je dobrý, ale nic extra.

Když jsou scénárista a kreslíř v harmonii

Riccarda Burchielliho vychoval evropský komiks. Na jeho kresbě to však bohužel není vidět. Mnohem více je na výtvarné stránce díla vidět typický americký styl, ale i přesto je však výtvarno komiksu nadprůměrné. Kresba je velmi vypiplaná, plná detailů. Navíc se s ničím nemaže, věrně zachycuje rozstřílené hlavy, utrhané končetiny a Manhattan vykresluje velmi temně a pochmurně. Vše působí velmi realisticky, zasmušilost postav dovede čtenář vyčíst i z pouhého výrazu ve tváři a ženy vypadají sexy i bez obřích hrudníků.

Co po grafické stránce knize přidává, jsou momenty, kdy si vzal vizáž na svědomí sám Wood. Tyto pasáže jsou doplněny pouze zamyšleními či úryvky z rádia. Dohromady působí ještě mnohem více atmosféricky a ponuře, než je celkové vyznění komiksu.

Ačkoli to může vypadat, že je DMZ velice složitým dílem, opak je pravdou. Tyto poznatky ze série vypadávají postupně a naprosto nenásilným způsobem. Navíc jsou první knihy spíše akčním, ale lidským atmosférickým příběhem pro každého. Navrch sympaticky nakresleným.

Originální název: DMZ #1: On the ground
Český název: DMZ #1: Válečná zóna
Scénář: Brian Wood
Kresba: Brian Wood, Riccardo Burchielli
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Brian Wood
Počet stran: 128
Vazba: Paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB art/Crew, Praha 2009
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komiks DMZ vás vítá ve Válečné zóně