Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Komando fantomů: Hororová honička temným Londýnem

Redakce

Redakce

24. 9. 2010

Edice útlých paperbackových knížek z brněnského nakladatelství Bastei Moba přináší každý měsíc hororově-kriminální příběhy s britským policistou  a „démonobijcem“Johnem Sinclairem v hlavní roli. Jedno z jeho posledních dobrodružství, přeložených do češtiny, nese název Komando fantomů. Stojí toto dílko za přečtení?

Jason Dark, Zdroj: de.wikipedia.org

Beznadějně ponurým přítmím nočního Londýna projíždí auto detektiva Scotland Yardu Johna Sinclaira, když náhle ze zapadlé, tmavé uličky vylétne zapálený šíp, který prolétne předním sklem jeho vozu. Střela se vzápětí s úporností zakousnutých pitbulích čelistí zapíchne do sedadla vedle něj. Ostřílený detektiv se zvláštními pravomocemi již zažil ledacos, ale stejně je tímto útokem překvapen. Kdo usiluje o jeho výjimečný život? Jeho zvědavost zesílí ještě víc, když později zjistí, že tajemnými útočníky není nikdo podivnější než postavy, vznášející se ve vzduchu…

Tímto úvodem začíná děj knihy, která je jednou z mnoha spisů úspěšného německého autora Helmuta Rellergerda, který se však ve svých románech podepisuje pod několika uměleckými jmény. Knihy o lovci duchů Sinclairovi, které v Německu vycházejí již od roku 1978, tento spisovatel většinou podepisuje jako Jason Dark. Není zřejmě od věci uvést, že knihy s policistou Sinclairem, se staly nejen v jeho vlasti bestsellery, podle nichž již vznikly počítačové hry a filmy. Jaké jsou důvody jejich nevídaného úspěchu, díky nimž se stal Rellergerd slavným?

Jsou to prvky, které nalezneme i v Komandu fantomů. Knihy této série jsou dokonalou a nenáročnou četbou s poměrně jednoduchým dějem, které však v sobě umně spojují prvky detektivky, hororu a fantasy. Setkáme se v nich jak s démony, duchy, vlkodlaky, oživlými mrtvými a dalšími podivnými bytostmi, tak i s magickými předměty, výbuchy, střelbou z moderních zbraní a dokonale načasovaným akčním dějem, který se postupně stupňuje a nenudí.

Nesmím zapomenout ani na autorův barvitý popis bitek a dalších napínavých situací, díky nimž se jeho knihy velmi dobře čtou. Je však nutno dodat, že jejich slabinou je jistá naivita a občasná nedomyšlenost příběhů.  A není se čemu divit – autor chrlí tyto knížečky doslova továrním tempem – prý někdy až čtyři za měsíc…

V naší knize pátrá Sinclair včetně své pistole Beretty a nezbytného magického „vybavení“ po příčinách zjevování podivných létajících postav, které střílejí zápalné šípy. Na stopu ho postupně zavede Hester Shapirová, které leží cosi na srdci – a infarkt to rozhodně není. Právě v jejím domě začíná první bitva s oněmi démonickými bytostmi, jež se po zásahu svěcenými kulkami roztékají podobně jako modernější typ Terminátora ze snímku The Terminator 2: Judgment Day, avšak na rozdíl od něj se již ze zásahu nevzpamatují.  Nemohu se zbavit dojmu, že Dark si ve svých příbězích tak trochu utahuje z celého žánru detektivek, fantasy, sci-fi i hororů.

Četbou Komanda fantomů rozhodně nic nezkazí příznivci oddychové tvorby Jasona Darka. Čtenáře, kteří od knihy čekají kvalitní hororový nebo fantasy zážitek, asi příliš nenadchne. Příběh je totiž dokonale řemeslně zvládnutým dílem, v jehož ději však nenajdete žádnou hlubší myšlenku, ani cosi navíc, kromě onoho napínavého děje a dokonale zvládnutých rekvizit.

Díky trochu primitivnímu příběhu a nedořešeným souvislostem je však knížka navzdory svým kvalitám pouze hororovým béčkem. Přesto knihy pana „Temného“ přečtete jedním dechem – ve svém žánru je totiž mistrem. Mistrem nenáročných knih do metra, vlaku nebo autobusu. Mé hodnocení je tak lehce nadprůměrné.

Název originálu: Phantom-Kommando, John Sinclair
Český název: John Sinclair – Komando fantomů
Autor: Jason Dark
Překlad: Jana Povolná
Počet stran: 50
Vazba: brožura
Vydal: MOBA, Brno 2010
Doporučená cena: 37 Kč

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komando fantomů: Hororová honička temným Londýnem