Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Kolowrat zůstal i se Slnkem je vo veži věrný alternativě

Redakce

Redakce

12. 6. 2009

Slovenská kapela  kapele Kolowrat, která už je slyšet i na koncertech v České republice vydala se začátkem letošního roku svou druhou oficiální desku s názvem Slnko je vo veži.

Kapela vznikla před deseti lety, v roce 1999 v Košicích, s názvem Kolovrat. Zakládajícími člany byli Peťo Lorko (kytara, hudba) a Rasťo Rusnák (texty, zpěv, kytara). Od počátku s nimi hráli Blondo (bicí), kterému se v té době už rozpadala kapela Seven Eleven, a Dáša Bratková (housle). Postupně se k nim přidali Igor Holéczy (baskytara), Robert Rímsky (kytara), Bohuš Macek (akordeón) a Zuzana Ďurčeková (bicí). Tak se utvořila celá formace. Zprvu byla skupina převážně zavřená ve zkušebně, počas toho vydala svoje první demo se třemi písničkami. Skutečkě konzertovat začala skupina až v roce 2001.  V té době členové Kolowratu zjistili, že již jeden Kolovrat existuje, a proto jednoduché V v názvu vyměnili za W.

V roce 2002 vypustil Kolowrat do světa své druhé demo s názvem Strmhlav, které tentokrát obsahovalo písní šest. V únoru 2004 dokončila kapela své třetí demo Kol srdca vlci , tentokrát se čtyřmi písněmi. Zdálo by se, že si kapela zakládá pouze na vydávání „demáček“, opak je ale pravdou. Museli pouze dozrát k tomu, aby začali vydávat i normální CD. Tím zráním by se dalo nazvat střídání některách členů kapely. V únoru 2005 odchází z kapely Dáša Bratková, kterou

později nahradil Bohuš Macek. V září téhož roku vydala kapela své další demo, v pořadí už čtvrté, s názvem Už to nieje čo to bývalo. Pět písní z tohoto dema spolu s nově předělanými staršími kousky se stalo základem pro historicky první album této kapely. Album Vrany sa vracajú vydalo vydavatelství Slnko records v září 2006.

Na nahrávání desky Vrany sa vracajú se podílela i, v té době už bývalá členka skupiny, Dáša Bratková, takže se na CD objevuje i libivý zvuk houslí. V dubnu 2006 vystřídala Blonda na postě bubeníka Zuzana Ďurčeková. V této sestavě přetrvává kapela dodnes. Album Vrany sa vracajú proslavilo tuto skupinu i v Čechách a Polsku a otevřelo jim i dveře do televizních hitparád.

V lednu tohoto roku kapela vydala své druhé album Slnko je vo veži, které je přímým následovníkem předchozího alba. Ojedinělý styl muziky řadí tuto skupinu mezi zvláštnosti dnešního hudebního showbusinesu. Trhavé texty a trochu divný skřehotavý hlas zpěváka Rastislava Rusnáka dodává textům jejich jedinečný obraz.

Nebude to asi hudba jen tak pro každého, spíše pro ty, ktěří vyznnávají alternativní styl, a to nejen hudby, ale více méně styl celého života. Nejsem si jistá, jestli CD Slnko je vo veži obsahuje nějaké ty  broukačky, to ovšem nic nemění na faktu, že je to zajímavá muzika, která se bude líbit spíše hudebním fajnšmekrům toužící po alternativnějším stylu vybočujícím z dnešní univerzálnosti. Důraz Kolowratu je především kladen na spojení zvláštního hlasu se všedním způsobem hraní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kolowrat zůstal i se Slnkem je vo veži věrný alternativě