Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Studium v Anglii: Kolik to stojí?

Redakce

Redakce

1. 10. 2010

FOTO: Není to levná srandaV minulém článku (Rozhovor: Studium v Anglii pro mě bylo prioritou) jsme vám přinesli pár rad, jak za studiem za La Manche. Co dělat, až jednoho dne budete mít to štěstí a ve schránce najdete dopis právě od některé z anglických univerzit, které jsou bezpochyby tím nejlepším, co Evropa nabízí.

FOTO: Není to levná sranda

Spolu s dopisem ze školy obdržíte formulář pro podání žádosti o půjčku. Tyto půjčky zajišťuje nevládní organizace Students Loan Company (SLC), jsou garantovány britskou vládou pro občany EU a úrok je roven inflaci. Splácet ji začnete, jakmile vyděláte ročně určitou částku. Ta se liší podle země, kde pracujete. Například pro Česko je to 9000 liber. Měsíční splátka je pak tím vyšší, čím vyšší je váš příjem.

Kolik vyděláte, jste povinni hlásit SLC. Když se pokusíte obejít splácení tím, že přerušíte kontakt a nebudete se hlásit, je výše splátek automaticky nastavena, jako by váš příjem byl dvojnásobkem průměrného.

Peníze a zase peníze

Kolik vám nakonec půjčí, závisí samozřejmě na délce a také typu studia. Na bakalářském stupni byl letos zvýšen cap (horní hranice, kterou školy můžou požadovat) z 3250 na 3290 liber za akademický rok. Lepší školy si účtují právě tuto částku, ale na trhu jsou k dostání i levnější.

Cap se ovšem vztahuje jen na studenty ze zemí evropské sedmadvacítky a na bakalářské studium. Ve všech ostatních případech se roční školné pohybuje mezi 10 a 20 tisíci librami. Jestliže dodržíte standardní dobu studia, tedy tři roky bakalářského a jeden magisterského, v přepočtu vás vyjde jen školné minimálně na 600 tisíc korun.

KOLÁŽ: Velká Británie

Ilustrační koláž, Autor: Marián Luha, Topzine.cz

Pro srovnání, abychom si utvořili lepší obrázek, ve Spojených státech na výši školného neexistují žádné limity, avšak pestrost způsobů financování je větší a řekněme více tržní, a tak jsou zapojeny spíše soukromé subjekty. Ve Francii pro změnu bohatí platí a chudí jsou placeni.

Další věc jsou životní náklady, ty budou činit alespoň 500 liber měsíčně, v Londýně ještě víc. Otázka je, kde na to všechno vzít. Připravovaná reforma vlády pro financování českých studentů v zahraničí by jistě zpřístupnila studium nejen v Anglii řadě mladých lidí ze středních vrstev.

Nebojte se zadlužit

Střední vrstvu zmiňuji, poněvadž pro nejchudší totiž existují různé organizace typu Nadace Zdeňka Bakaly. U té je navíc třeba se registrovat ještě před maturitním ročníkem. Počítá se tedy, že lidé, kterým pomáhá, nemají ani na zaplacení samotné přihlášky.

Pokud jste jedním z té většiny, kteří nejsou ani boháči, ani netřete bídu s nouzí, těžko vám někdo finančně (a ještě nezištně) pomůže. Nicméně se ptám, jaká investice je nejvýnosnější? Snad státní dluhopisy nebo akcie ČEZu? Já říkám vzdělání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studium v Anglii: Kolik to stojí?