Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Kolekce Bibhu Mohapatry vás oslní nejen černou a bílou barvou

Petra Červená

Petra Červená

6. 9. 2011

FOTO: Oblečení na hudební festivalZasněte se při pohledu na podzimní a zimní kolekci návrháře Bibhu Mohapatry. Také si myslíte, že černo-bílá klasika je nuda? Tento indický návrhář vás vyvede z omylu.

FOTO: kolekce podzim/zima 2011 Bibhu Mohapatra

Bílá a černá umí být něžná i drsná, Zdroj: bibhu.com

Černo-bílá kombinace, zvláště pro sezónu podzim/zima, kdy se okolní svět ponoří do tmavých barev a už v odpoledních hodinách se den mění v noc, nudí. Kolekce indického návrháře Bibhu Mohapatry vás ale nechá zapomenout na předsevzetí jít přírodě navzdory a svůj zimní šatník protnout zářivými barvami.

K návrhářství krůček po krůčku

Módní návrhář Bibhu Mohapatra se narodil v indickém státě Urísa 15. června 1972. A už jako malé dítě propadl nablýskanému světu módy. Obdivoval luxusní indické tkaniny, zářivé barvy a pradávná řemesla jeho rodné země. První nadšenou zákaznici získal ve své sestře. Dalo by se tedy očekávat, že jeho další kroky budou směřovat ke studiu návrhářství.

FOTO: kolekce podzim/zima 2011 Bibhu Mohapatra

I v mrazech se zahalená v kožešině budete cítit jako v bavlnce, Zdroj: bibhu.com

Bibhu si ale zvolil obor ekonomie na Utah State University a teprve po získání magisterského titulu v roce 1996 se zapsal na Fashion Institute of Technology. Za rok obdržel cenu kritiků jako nejlepší designer večerních šatů. Upoutal tím pozornost, vyšel ze stínu ostatních začínajících návrhářů a hlavně získal práci asistent designéra u americké módní značky Halston.

Bibhu Mohapatra osloví každého

V roce 1999 se stal ředitelem designu u známého francouzského kožešníka J. Mendela. Během následujících deseti let Mohapatra posunul tradiční, konzervativní pohled značky J. Mendel k mladistvějšímu vzhledu. Tuto etapu svého života završil jarní kolekcí 2008. A už na týdnu módy v New Yorku v únoru 2009 představil první kolekci pod značkou Bibhu Mohapatra.

FOTO: kolekce podzim/zima 2011 Bibhu Mohapatra

Bibhu si umí s látkou pohrát, Zdroj: bibhu.com

Od té doby se věnuje výhradně luxusní dámské módě, vytváří kolekce ready-to-wear a couture. Z mnohaleté spolupráce pro J. Mendela vzešla láska pro kožešinu. I zarputilé ochránkyně zvířat musí uznat, že Bibhu má cit pro tvorbu elegantních a nápaditých modelů. Ani nová podzimní kolekce nepostrádá Mohapatrův oblíbený materiál. Kromě kůže použil vlnu, šifon a poslední dobou hojně používané peří.

Originální pojetí černo-bílé klasiky

Každý model působí jako elegance sama, čistý bez přezdobených kudrlinek. Výrazným doplňkem se staly slušivé elegantní rukavičky, kožené nebo zdobené peřím či stříbrným proužkem připomínající náramek. Mnohé modely vypadaly jako japonské origami. Látky rozdílných materiálů vytvářející reliéfy někdy působily, jakoby návrháři došel materiál, a tak chybějící díly doplnil jinou látkou.

FOTO: kolekce podzim/zima 2011 Bibhu Mohapatra

Večerní šaty pro ženy, co na sebe rády poutají pozornost, Zdroj: bibhu.com

Důležitým prvkem byla také asymetrie, úzké střihy zvýrazňující ženské křivky a všudypřítomný áčkový střih. Zajímavé je, že návrhářova doména večerních šatů je v podzimní kolekci upozaděna. V popředí jsou modely pro běžné denní nošení, ovšem i ty na sebe dokážou strhnout pozornost zajímavými detaily.

Celou kolekci Bibhu pojal jako představení kontrastů. Střídá se v ní dobro se zlem, tma soupeří se světlem a puritánský étos vystupuje proti rozervanému bohémství. Je tedy možné tvrdit, že černá a bílá je pro konzervativní, usedlé typy? Bibhu Mohapatra ukazuje rub i líc, nic neschovává. V černé a bílé je skrytá síla jako v žádné jiné barvě, jde jen o střih a jakým stylem je umíte nosit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kolekce Bibhu Mohapatry vás oslní nejen černou a bílou barvou