Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Koledy – kde se vzaly?

Redakce

Redakce

25. 12. 2010

Vánoce jsou oslavou narození Ježíška a jako na každé oslavě, i o Vánocích se hraje a zpívá. Koledy, tedy vánoční písně, zná naprosto každý a alespoň jednu také každý zapěje, popisují nejen narození Jezulátka, ale také všední život. Jak ale takové koledy vznikly a proč?

foto Vánoční strom

Vánoční strom, Zdroj: photobucket.com

Slovo koleda převzali Slované z latinského Calendae, tedy první den v měsíci. Kalenda původně znamenala den, kdy pohané oslavovali slunovrat, ale také každý první den v měsíci, kdy křesťanští kněží chodili po domácnostech a směňovali křest či požehnání za dary. Z kalendy později vznikla kolenda, z této potom již známá koleda. A jelikož se při oslavách slunovratu i při kněžském obcházení domů hojně zpívalo, začalo se těmto písním říkat stejně. Oslavné náboženské písně získaly pouze vánoční charakter a tak vznikla koleda, jak ji známe dnes.

V Čechách se koledovalo celý prosinec i leden, koledníci si oblékli slavnostní šaty, jezdili na koních a vozech a nosili s sebou figurínu biskupa. Podle legendy je autorem první koledy František z Assisi žijící na přelomu 12. a 13. století, první dochovaná písemná zmínka o vánočních zpěvech neboli koledách je ale až v 15. století, šířily je potulní umělci, hrály se na trzích, v hostincích, po chalupách, ale i v klášterech a v domech bohatých měšťanů a šlechticů, byly součástí vánočních her.

Každá země, která má tradici křesťanských Vánoc má své vlastní koledy. V Anglii se koledy staly z písní světských, které byly upraveny ve vánočním duchu či se komponovaly uměle, ale v lidovém duchu. Známou se stala píseň oslavující českého světce a knížete svatého Václava Good King Wenceslas, kterou můžete slyšet i dnes na některém z vánočně vyzdobených náměstí v Londýně.

Z roku 1500 se dochovala i německá koleda popisující život svatého Josefa, nejslavnější koledou pocházející z tohoto státu se však stala píseň znějící každoročně u rozsvíceného stromečku ve více než dvou stech zemích světa, a to Tichá noc. Ta poprvé zazněla v roce 1818 bez hudebního doprovodu, protože varhany byly rozbité, slova napsal farář Josef Mohr a hudbu jeho učitel, Rakušan Franz Xaver Gruber.

V Čechách je za první koledu považován Vele, vele, stojí dubec uprostřed dvora, jež byla součástí spisu Štědrý večer. Sepsal jej mnich Jan z Holešova a byl to vůbec první spis zabývající se vánočními zvyky a obyčeji, mimo jiné také právě koledováním a vánočními písněmi. Přibližně ve stejné době vznikla píseň Narodil se Kristus Pán, kterou ve vánočním čase můžeme slyšet prakticky všude.

Vánoční písně, tedy koledy, jež si zpíváme dnes vznikaly nedlouho poté a jejich tradice se nese dál. Tak si pod rozsvíceným stromečkem určitě na nějakou vzpomeňte.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Koledy – kde se vzaly?