Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Koktejlové šaty: Nezbytný módní oděv letošního léta

V létě jsou koktejlové šaty nepostradatelné, na společenských večerech vítané, na párty obdivované. Proto by ve vašem šatníku neměly chybět. Zjistěte s námi, jak by měly vypadat v letošní sezóně ty pravé ořechové, a odhalte další zajímavá tajemství těchto skvělých šatů.

Zdroj: orsay.com

Odkud se vzal vzhled koktejlových šatů?

Vše začali proslulí módní francouzští návrháři. Ve 30. letech minulého století uvedla Coco Chanel své velkolepé malé černé šaty. Současné koktejlky jí vděčí za krátkou délku, černou barvu, jednoduchost a eleganci. V 50. letech vytvořil Christian Dior kolekci šatů New Look, čímž v podstatě éru koktejlek započal. A v ranných 60. letech předvedl Hubert de Givenchy své šaty střihu A, které se pak pro koktejlky staly inspirací.

Komu vděčíme za vznik koktejlových šatů?

Největší zásluhu nese právě Christian Dior se svou kolekcí New Look. Vytvořil ideální společenské oblečení, protože přinesl šaty zároveň na denní i večerní nošení, a to bez složitého převlékání. Odpoledne byly doplněny kabátkem neboli krátkým bolerkem a pro večerní posezení stačilo svršek odložit. Měly hluboký výstřih, širokou sukni do poloviny lýtek, zvýrazněný pas, rukávky a byly s ramínky i bez nich.

Zdroj: promod.eu

Jak získali koktejlové šaty svůj název?

V minulosti chodili naši předci na různé společenské události a oblékali si na ně méně honosnější oděv, přesto vyhovující jakýmsi formálním požadavkům. Jednou takovou událostí bylo odpolední pití koktejlů. Tak proto název koktejlky a proto se řadí k šatům pro různé společenské akce. Údajně jako první použil výraz „koktejlové šaty“ již několikrát zmiňovaný Christian Dior, zřejmě když odkazoval na svou kolekci New Look.

Jak vypadají koktejlové šaty a kam se nosí?

Jejich specifikum je délka, nejčastěji nad kolena nebo pod kolena, a také odhalená ramena. Mají nejrůznější styly (elegantní, romantický, vamp), střihy (balónový, áčkový, pouzdrový, empírový), materiály (satén, šifon, žerzej, aj.) a barvy. Zdobí je všelijaké živůtky, kaskádovité sukně, vyšívání, stuhy, mašle, brože, flitry, korálky apod. Vhodné jsou pro různé druhy společenských akcí, převážně se nosí na poloformální příležitosti a skvěle se hodí na večerní rande, párty i letní procházky po městě.

Zdroj: orsay.com

Jaké koktejlové šaty se letos nosí?

Vévodí jednodušeji provedené přiléhavé střihy, žádné složité volánky ani ozdoby. Letošním sezónním hitem jsou ty bez ramínekdélkou nad kolena. Jedničkou je zvýšený pas, stuha pod poprsím a zdobený živůtek. Letos jsou květinové vzory opravdovým hitem, stejně jako kombinace dvou barev (od pasu nahoru jedna a od pasu dolu druhá), nejlépe červená a modrá či klasika bílá a černá. Další trendy barvy jsou odstíny modré a různobarevné květinové. Ke koktejlkám rozhodně patří boty na podpatku, zkuste třeba letošní trendy kotníkové. A nezapomeňte na doplňky: krajkové rukavičky, obepnutý šperk na krk nebo šáteček v barvě bot.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koktejlové šaty: Nezbytný módní oděv letošního léta