Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Kokoschka na cestě! Očekávaná výstava roku 2015

Martina Knapová

Martina Knapová

11. 1. 2015

Od 20. února bude návštěvníkům pražské Národní galerie zpřístupněna výstava s výběrem děl malíře Oskara Kokoschky. A že je na co se těšit! Díla byla vybrána z českých i zahraničních institucí a představí mimo jiné umělcův vliv na české prostředí nebo také naopak inspirační podněty, které zde malíř nalezl.

Praha, Oskar Kokoschka, 1934, Zdroj: www.wikiart.org

Praha, Oskar Kokoschka, 1934. Zdroj: www.wikiart.org

Putovní výstava malíře Kokoschky byla již na podzim roku 2014 nejprve představena v bavorském Řezně. Její prezentování bude následně od února tohoto roku pokračovat v Praze. Měli bychom si přát více takových projektů, jež jsou utvářeny za pomoci mezinárodní spolupráce.

V Praze bude koncept výstavy zaměřen na přiblížení malířovy tvorby zejména mezi lety 1934 až 1938, kdy zde umělec pobýval. Původně přijel do tehdejšího Československa za účelem provedení portrétní zakázky Tomáše Garrigua Masaryka, ale zůstal nakonec celé čtyři roky. Za tuto dobu vytvořil množství děl a získal cenné umělecké kontakty.

Autoportrét, Oskar Kokoschka, Zdroj: www.visualmelt.com

Autoportrét, Oskar Kokoschka. Zdroj: www.visualmelt.com

Výstava v pražské galerii by měla přinést komplexní pohled na Kokoschkovu tvorbu během jeho československého pobytu. K dalším zastoupeným umělcům, jejichž díla budou též prezentována, patří například Willy Nowak, Karel Vogel, Vincenc Makovský, Josef Čapek a další.

Do budoucna chystá Národní galerie zajímavé výstavní projekty založené na mezinárodní spolupráci. Nechme se tedy překvapit, které další výstavy Prahu kulturně obohatí v příštích letech.

Nevěsta větru, Oskar Kokoschka, 1914, Zdroj: www.cojeco.cz

Nevěsta větru, Oskar Kokoschka, 1914. Zdroj: www.cojeco.cz

Místo konání: Veletržní palác, Praha

Datum výstavy: 20. února 2015 až 28. června 2015

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kokoschka na cestě! Očekávaná výstava roku 2015