Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Koistinen a Expedice Apalucha zahráli v Brně

Redakce

Redakce

23. 5. 2010

Brněnským klubem Starý pivovar se ve čtvrtek 20. května rozezněl blues beat a alternativ retro-pop. Kapely Expedice Apalucha a Koistinen brněnskému publiku dokázaly, že spojení těchto dvou zdánlivě nesourodých žánrů může přinést jedinečný hudební zážitek.

Koistinen, Foto: Ondřej Hofman, Topzine.cz

Energií nabitý koncert zahájila opavská formace Expedice Apalucha. Netrvalo dlouho a tato svérázná parta si získala brněnské publikum svým živelným projevem. Zajímavost blues beatu, který nepatří na našich pódiích mezi nejfrekventovanější žánry, podtrhl strhující výkon zpěváka a vysoká technická úroveň ostatních muzikantů. Bylo zřejmé, že si svůj výstup dokonale užili a nepochybně si také získali řadu nových fanoušků.

Kapela Koistinen naopak svou hudbou jakoby přenesla posluchače do doby avantgardních experimentů 60. let. Kontemplativní retro-pop působil velice kontrastně a dokonale promyšlené netypické hudební postupy daly vyniknout muzikantské zručnosti této skupiny. Nutno podotknout, že Koistinen nejsou na brněnské hudební scéně žádnými nováčky a můžeme jen doufat, že jejich příznivci budou mít v budoucnu stále více možností si je naživo poslechnout.

Nové nahrávky a nadcházející koncerty

Obě kapely mají do budoucna spoustu plánů, chystají koncerty, nahrávají desky a snaží se své výkony všemožně zdokonalit. Něco málo z toho, co je v nejbližších dnech čeká, nám prozradili v krátkém rozhovoru. Za momentálně ladící a zvučící Apaluchu odpovídal zpěvák Jura Bosák, Koistinen se rozhovoru zůčastnili v plném počtu.

Expedice Apalucha, Foto: Ondřej Hofman, Topzine.cz

Jak se vám podařilo, že si Koistinen a Expedice Apalucha zahráli spolu v Brně?

Jura: Stalo se to tak, že manažer Koistinen nás slyšel hrát v Brně na Staré Pekárně, vyměnili jsme si kontakt a on se nám jednoho dne ozval. Nejdřív jsme udělali společný koncert v Opavě v kavárně U Evžena, no a teď hrajeme na oplátku my tady.

Koistinen: No ve skutečnosti to bylo tak, že našemu klavíristovi padl do oka bubeník z Apaluchy (smích)… Naprosto pravdivá odpověď je ovšem ta, že to opravdu domluvil náš manažer.

Myslíte si, že spojení těchto dvou neobvyklých hudebních žánrů byl od vašeho manažera režijní záměr?

Koistinen: Těžko říct, musíme přiznat, že do té doby nikdo z nás Apaluchu neslyšel, takže to asi pro všechny bylo velké překvapení. Ale teď se nám moc líbí, jak ty holky hrajou, hlavně ta houslistka je skvělá… (smích)

Koistinen, Foto: Ondřej Hofman, Topzine.cz

Není tajemstvím, že ani jedni z vás nehrají v Brně poprvé. Jak se vám tady hraje a co říkáte na zdejší publikum?

Koistinen: My to prozatím nemáme příliš s čím srovnat, takže… Brňáci jsou nejlepší (smích). Ne, opravdu – hrajeme především tady a postupem času cítíme narůstající podporu publika, lidi na nás chodí, my jsme zpočátku ani nečekali, že se to bude někomu líbit….

Jura: Brněnské publikum… Nevím, jak na tomto koncertě, ale na všech našich dosavadních koncertech v Brně se brněnské publikum skládalo vesměs ze starých opavských kamarádů a známých.

Co v nejbližších dnech chystáte a jaké jsou vaše vyhlídky do budoucna?

Koistinen: To je dobrá otázka, protože my jsme vlastně uprostřed nahrávání, zatím to nikdo neví… Jsi v podstatě první, komu to říkáme. Deska už je  téměř  hotová, trochu nám to trvalo, protože jsme chtěli opravdu kvalitní desku, kterou pak můžeme nabídnout manažerům, desku, která bude víc reprezentativní. Tím nahráváním teď momentálně žijeme.

Jura: My jsme se v poslední době snažili získat nějaké prostředky na novou desku, příliš jsme nekoncertovali, možná za to trochu mohl odchod našeho saxofonisty. O prázdninách se konečně po čtyřech letech k práci na desce dostaneme. Předpokládaný křest by měl být na konci září a pak se pokusíme jet takovou menší koncertní šňůru po okolí. Všechno ale samozřejmě závisí na tom, jak se k tomu postaví kluby a jaké budou nakonec možnosti pro hraní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koistinen a Expedice Apalucha zahráli v Brně