Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě určitě bude literární událostí letošního podzimu

Kateřina Ciborová

Kateřina Ciborová

17. 10. 2010

KnihyJestliže nemáte na nadcházející víkend žádný výjimečný plán, zajeďte si do Havlíčkova Brodu, kde se nudit rozhodně nebudete! V tamním kulturním domě Ostrov se v pátek a sobotu koná 20. Podzimní knižní veletrh, jehož program je k prasknutí nabitý.

Podzimní knižní veletrh

Podzimni knižní veletrh v Havlíčkové Brodě, Zdroj: Pavla Kocourková

Podzimní knižní veletrh se již po dvacáté rozjede 22. října v deset hodin dopoledne a zabrzdí až druhý den v pozdně večerních hodinách, cestou se nezastaví ani na chvíli. Návštěvníci a literární fanoušci obzvlášť spíš nebudou vědět, kam dřív skočit! Literátů do Brodu přijede více než dost, navíc kromě autogramiád, autorských čtení, prezentací a křtů knih se do programu dostaly i semináře, besedy, oslavy a vyhlášení výsledků různých soutěží.

Šance narazit na svého oblíbence je vysoká

Během pátku v areálu havlíčkobrodského veletrhu zcela jistě s tužkou v ruce potkáte například Pavla Kohouta, Michala Nesvadbu, Martina Hilského, Tomio Okamuru nebo Karla Hvížďalu s Arnoštem Lustigem. Všichni přijedou čtenářům představit nejnovější publikace, autogramy určitě rádi vepíšou i do již několikrát přečtených knih. Z ruchu veletrhu vytrhnou čtená slova Evy Kantůrkové, křtít svou novou knihu o nevěře bude sexuolog Radim Uzel.

ZMĚNA V PROGRAMU: Básnířka Viola Fischerová do Havlíčkova Brodu nepřijede, v pátek 22. října si však můžete od prezidenta Václava Klause nechat podepsat knihu Zápisky z cest, a to od tří hodin na stánku nakladatelství Fragment.
Kvůli nemoci odpadla i literární dílna Evy Hauserová.

V sobotu na autogramiádu přijede Ivan Klíma, Ludvík Vaculík, Ivan Kraus, ale také stále populární ekonom Tomáš Sedláček. Čas na podpisy si udělá dokonce i ředitelka veletrhu, spisovatelka Markéta Hejkalová. Šanci poslechnout si Antonína Bajaju nebo letošního vítěze Ceny Jaroslava Seiferta Jáchyma Topola budete mít při jejich autorském čtení.

Markéta Hejkalová, spisovatelka a ředitelka veletrhu v jedné osobě

Markéta Hejkalová, spisovatelka a ředitelka veletrhu v jedné osobě, Foto: P. Kocourková

Pro odbornou veřejnost je připraven speciální program. V pátek Angličtina Express pořádá seminář pro učitele angličtiny, další seminář odhalí práci nakladatelsko-knihkupeckého svazu. V podvečer úvodního dne Petr Kulhánek povede přednášku na téma Jak vnímáme Vesmír. Přednášce bude předcházet vyhlášení výsledků soutěže Litera Astronomica, letošním laureátem se stane právě astrofyzik Petr Kulhánek. V sobotu je pro pisálky, písmáky a psavce připravena literární dílna Evy Hauserové.

I literáti se umí odvázat

Kromě Litery Astronomicy budou v prostorách kulturního domu vyhlášeny výsledky soutěže Dopište Boučkovou!, v sále Staré radnice zazní název nejkrásnější knihy veletrhu, štěstí se usměje i na některého z návštěvníků: Všechny vstupenky jsou totiž slosovatelné.

Spisovatelka Tereza Boučková

Tereza Boučková rozepsala povídku. Kdo ji dopíše nejlépe, půjde se spisovatelkou na oběd, Zdroj: barvic-novotny.cz

Závěr bude patřit Michalu Vieweghovi, který u příležitosti Podzimního knižního veletrhu oslaví dvacet let tvůrčí činnosti. Úplně posledním bodem nabitého programu je česko-slovenská afterparty. Ta proběhne v kavárně U Notáře, a jak už název napovídá, úryvky z děl budou číst přední čeští a slovenští spisovatelé. Ze sousední země přijede Jozef Banáš nebo Juraj Šebesta, české barvy bude hájit Petra Hůlová, Arnošt Goldflam či Irena Obermannová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě určitě bude literární událostí letošního podzimu