Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Vesnice kanibalů, Heslář české avantgardy a Velké dějiny zemí Koruny české IX.

Hana Mazancová

Hana Mazancová

30. 6. 2011

KOLÁŽ: Pestré čteníDnešní knižní novinky se zaměří na francouzského spisovatele Alaina Corbina a jeho Vesnici „kanibalů“. Spolu s Josefem Vojvodíkem a Janem Wiendlem prolistujeme Heslář české avantgardy a nakonec se podíváme na devátý díl Velkých dějin zemí Koruny české.

KOLÁŽ: Pestré čtení

Knižní novinky, Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz

Alain Corbin: Vesnice kanibalů

Známý francouzský historik vydává mistrnou studii pod názvem Vesnice „kanibalů“. Děj je zasazen do roku 1870 do vesničky Hautefaye. Mladý šlechtic byl během neuvěřitelných dvou hodin odsouzen k trestu smrti. Jeho proviněním bylo nevinné zvolání Ať žije republika. Upálení tohoto mladíka zaživa přihlíží zhruba pár stovek občanů, kteří se následně holedbají tím, že ochutnali pečínku z Prušáka. O rok později označil republikánský novinář Charles Ponsac tento skutek za nejhrůznější čin v dějinách kriminalistiky a přisoudil mu politický charakter. Vyprávění Alaina Corbina nezapomíná zmínit politickou situaci, kontext doby a fakt, jak šíření polopravd může dohnat obyvatele obyčejné vesnice k takovému činu.

Český název: Vesnice kanibalů
Název originálu: La village des „canibales“
Autor: Alain Corbin
Překladatel: Irena Kozelská
Počet stran: 154
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 238 korun

J. Vojvodík, J. Wiendl: Heslář české avantgardy

Kolektivní projekt Heslář české avantgardy má za úkol rekonstruovat stěžejní pojmy a koncepty, které právě česká umělecká avantgarda zavedla především do výtvarného umění a literatury, ale také moderní hudby či architektury. Hesla jsou pojata jako výklad daného uměleckého konceptu, specifických tvůrčích metod a postupů. Rekonstrukce řeší vztah textu, obrazu, hudby, divadla, filmu či fotografie jako celek k dobovému kontextu kultury, politiky, vědy či filozofie. Mimo jiné se také dozvídáme o začátcích české avantgardy jako skupinového hnutí.

Název: Heslář české avantgardy
Autor: Josef Vojvodík, Jan Wiendl
Počet stran: 477
Nakladatelství: Togga, Filozofická fakulta UK v Praze
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 550 korun

Velké dějiny zemí Koruny české IX.

OBR: Velké dějiny zemí Koruny českéDevátý díl Velkých dějin zemí Koruny české se tentokrát věnuje období let 1683 – 1740, kdy se události ve sféře zahraniční politiky projevovaly víceméně pouze zprostředkovaně. To byl také jeden z vážných důvodů mimořádného rozmachu baroka, nejvíce ve výtvarné a hudební kultuře. Dále se dočteme, jak tento rozmach zapříčinil změny nejen na poli kulturním, ale také v životním stylu a psychologických aspektech dobového obyvatelstva.

Název: Velké dějiny zemí Koruny české IX.
Autor: Kolektiv
Počet stran: 860
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 740 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Vesnice kanibalů, Heslář české avantgardy a Velké dějiny zemí Koruny české IX.