Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Ve službách diktátora, V hrudi pták a Echa expresionismu

Redakce

Redakce

28. 10. 2010

FOTO: Ve službách diktátoraTento týden vám v rubrice Knižní novinky představíme jednu knihu literárněvědnou, zabývající se německým expresionismem ve vztahu k českým avantgardistům, dále pak novou básnickou sbírku básníka Jaroslava Žily a v neposlední řadě také román, který mapuje soudobé dějiny Severní Koreje.

FOTO: Ve službách diktátora

Ve službách diktátora, Zdroj: archív nakladatelství Jota

Ve službách diktátora s podtitulem Severokorejský agent odhaluje pravdu o stalinistickém režimu, tak zní název románu od dvojice autorů Ingrid Steinerové-Gashi a Darana Gashi. Ti v něm líčí příběh Kim Čong-rjula, vysoce postaveného severokorejského důstojníka a agenta, který prchá ze země a následně se skrývá, aby pak po patnácti letech mohl vypovědět svůj příběh o tom, jak se stal zrádcem vlasti. Knihu, která vám na 192 stranách přiblíží pohnuté dějiny Severní Koreje, vydává nakladatelství Jota a koupit si ji můžete jen za 248 Kč. Z německého originálu ji do češtiny přeložil Vlastimil Dominik.

Básně z Beskyd

FOTO: V hrudi pták

Nová sbírka básní Jaroslava Žily, nazvaná V hrudi pták, je stejně jako autorovy předchozí soubory plná jeho specifické poetiky. Tu charakterizuje především užívání dialektu a řečových figur typických pro obyvatele beskydských chalup a horských osad. Náměty autor opět hledá v místních a rodových tradicích, a to především v prostředí Moravskoslezských Beskyd. Celou knihu provází ilustrace  Katariny Szanyi. Tuto básnickou sbírku o 72 stranách, kterou vydává nakladateství Host, si můžete pořídit za 149 Kč.

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze vydává knihu Evy Jelínkové nazvanou Echa expresionismu s podtitulem Recepce německého literárního hnutí v české avantgardě (1910–1930). V ní se autorka na 408 stranách pokouší postihnout vztah německého expresionismu a české avantgardy. Zabývá se především otázkami, jak čeští avantgardisté německý expresionismus jako celek přijímali a jak ho hodnotili, kteří němečtí expresionisté byli českými avantgardisty nejvíce vyzdvihování a kdo z českých avantgardistů se staral o jejich uvedení do české literatury. Doporučená cena knihy je 370 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Ve službách diktátora, V hrudi pták a Echa expresionismu