Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Strindbergova hvězda, České okamžiky a V síti dějin

Redakce

Redakce

5. 1. 2012

FOTO: literaturaTajemství Strindbergovy hvězdy odhalí Jan Wallentin. České okamžiky zachytí Pavel Kosatík a Hana Šmahelová se ocitne V síti dějin literatury národního obrození. Knižní novinky pod taktovkou TOPZINE.cz jsou připraveny.

FOTO: literatura

Pestrý koktejl knižních novinek podle receptu TOPZINE.cz, Zdroj: sxc.hu

Jan Wallentin: Strindbergova hvězda

OBR: Jan Wallentin: Strindbergova hvězdaPříběh Strindbergovy hvězdy začíná v hluboké důlní šachtě v blízkosti švédského města Falunu. Sportovní potápěč Erik Hall najde mrtvé tělo, které je však až děsivě dobře zachované a které v ruce křečovitě svírá mystický kříž. Když potápěč začne o svém nálezu psát v novinách, ukáže se, že o něj usiluje řada mocných lidí v různých koutech světa. Začíná tak dlouhá a napínavá cesta Evropou až na daleký sever, protože kříž s hvězdou ukazují cestu k temnému tajemství, které se skrývá uprostřed ledových ker.

Název: Strindbergova hvězda
Autor: Jan Wallentin
Překlad: Eliška Straková
Počet stran: 416
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 378 Kč

Pavel Kosatík: České okamžiky

OBR: Pavel Kosatík: České okamžikyV návaznosti na knihu České snění vychází v nakladatelství Torst další titul Pavla Kosatíka České okamžiky. Mimořádně čtivé dílo popisuje klíčové okamžiky českých dějin, a to kulturních i politických. Slouží jako dobrý podklad k diskuzím o Češích, češství a o českém národním charakteru. Autor zde zachycuje mimo jiné tyto události: Císař Karel IV. odchází, Husité zakládají Tábor, Ferdinand I. Habsburský se stává českým králem, Jezuité v Praze, Albrecht z Valdštejna zakládá nové hlavní město, Prusové v Praze, Rainer Maria Rilke opouští Prahu, Lenin v Praze, T. G. Masaryk umírá v Lánech, Ladislav Štoll likviduje Františka Halase, Dubček vysvětluje moskevský protokol, Havel píše Husákovi, Miloš Jakeš ve válce s reakcí.

Název: České okamžiky
Autor: Pavel Kosatík
Počet stran: 280
Nakladatelství: Torst
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 377 Kč

Hana Šmahelová: V síti dějin literatury národního obrození

OBR: Hana Šmahelová: V síti dějin literatury národního obrozeníV síti dějin literatury národního obrození představuje faktografickou, ale i teoreticky založenou reflexi emancipačního procesu, v němž byly položeny základy novodobé české literatury. Hana Šmahelová stvořila osobitou koncepci, která se inspirovala Kuhnovým pojetím paradigmatu, Ricoeurovou hermeneutikou a recepční estetikou tzv. Kostnické školy. Ve výsledku se tato koncepce snaží pohlížet na problematiku obrozenecké literatury – a zejména její vztahy k německé kultuře – v nových souvislostech. Kniha je díky své čtivé formě vhodná i pro okruh zainteresovaných laických čtenářů.

Název: V síti dějin literatury národního obrození
Autor: Hana Šmahelová
Počet stran: 396
Nakladatelství: Karolinum
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 320 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Strindbergova hvězda, České okamžiky a V síti dějin