Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky pro děti: když se Jiří Žáček spojí s Adolfem Bornem

Hana Mazancová

Hana Mazancová

10. 11. 2014

Je čas pro ty nejmenší. Nevíte si rady, jakou knihu svému dítku koupit? TOPZINE.cz přináší nové knižní tituly z řad edice pro děti, které najdete na pultech knihkupců. Vybrali jsme pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

OBR: Jiří Žáček, Adolf Born: Chytré pohádky pro malé rozumbrady

TOPZINE.cz vybral pár zajímavých knižních novinek pro děti. Zdroj: Nakladatelství Slovart

Jostein Gaarder, Akin Düzakin: Anton a Jonatán

OBR: Jostein Gaarder, Akin Düzakin: Anton a JonatánAnton je plyšový medvídek, který vzpomíná, jak ho kluk Jonatán vozil s sebou na kole a ukazoval mu svět. Pak ale Jonatána srazilo auto a Anton zůstal sám.

Zajímavě působí pozorování z perspektivy neživé hračky, která uvažuje typickým gaarderovským způsobem o tajemství života a smrti. A jemná melancholie Düzakinových ilustrací tato témata dokonale doplňuje.

Jostein Gaarder: Anton a Jonatán. Ilustroval: Akin Düzakin. Počet stran: 56. Vydalo nakladatelství Albatros, 2014. Doporučená cena: 189 korun.

Jiří Žáček, Adolf Born: Chytré pohádky pro malé rozumbrady

OBR: Jiří Žáček, Adolf Born: Chytré pohádky pro malé rozumbradyTéměř šest desítek krátkých pohádek z celého světa převyprávěl Jiří Žáček a svým osobitým způsobem ilustroval Adolf Born. Nechybí příběhy z evropských, ale ani ze vzdálených zemí – Tibetu, Etiopie, Kazachstánu.

Všechny mají jedno společné: nevystupují v nich žádné nadpřirozené bytosti, ani obludy, nevítězí mocné kouzlo či hrubá síla, ale navrch má rozum, moudrost a vtip. Kniha chytrých pohádek plných humorných situací a vtipných nápadů je třetí ze série velkých pohádkových sbírek v převyprávění Jiřího Žáčka a s ilustracemi Adolfa Borna.

Jiří Žáček, Adolf Born: Chytré pohádky pro malé rozumbrady. Počet stran: 256. Vydalo nakladatelství Slovart, 2014. Doporučená cena: 449 korun.

Renáta Fučíková: Jakub a hvězdy

OBR: Renáta Fučíková: Jakub a hvězdyOd nepaměti lidé pozorují hvězdy, seskupují je v souhvězdí, dávají jim jména a vymýšlejí si k nim příběhy. Stejně si v této knize vymýšlejí příběhy i rodiče malého Jakuba, aby mu pomohli rozhodovat se v životě správně. Spisovatelka a ilustrátorka Renáta Fučíková se inspirovala kulturami z celého světa, aby vytvořila zcela novou mytologii vážící se ke dvanácti znamením zvěrokruhu.

Všechny příběhy dohromady ukazují, že jakkoli časově či zeměpisně jsou od sebe lidé vzdáleni, prožívají stále stejné radosti i starosti. Nezapomeňte večer zvednout hlavu a podívat se k nebi. Naši hrdinové – statečná Brí, zbrklý Aplun, šikovný Jákob, krásná Kašape a osm dalších – tam čekají, až si přečtete jejich podivuhodná dobrodružství.

Renáta Fučíková: Jakub a hvězdy. Počet stran: 240. Vydalo nakladatelství Mladá fronta, 2014. Doporučená cena 499 korun.

Martin Sodomka: Jak si postavit motorku

OBR: Martin Sodomka: Jak si postavit motorkuJak si postavit motorku je nová dětská kniha z úspěšné Edice technických pohádek, která kombinuje zábavný příběh malých zvířecích hrdinů s názornými ilustracemi, ze kterých je možné pochopit, nejen jak je motorka sestrojena, ale také funkci motoru, převodovky, zapalování, brzd a mnoho dalších věcí.

Mnozí malí čtenáři dobře znají kamarády krysáka Arnyho a vrabčáka Zílu, kteří spolu již postavili auto a letadlo.

Martin Sodomka: Jak si postavit motorku. Počet stran: 60. Vydalo nakladatelství MS studio, 2014. Doporučená cena: 290 korun.

Uri Orlev: Běž, chlapče, běž

OBR: Uri Orlev: Běž, chlapče, běžPůsobivý a dobrodružný příběh židovského chlapce v Polsku, který se několik let skrývá v lesích a u rodin na venkově. Přežívá poslední z rodiny. Okusí nejhorší zradu, když ho jeho polští „zachránci“ ve skutečnosti za peníze odevzdají gestapu, ale dočká se i mnoha hrdinských činů pomoci. Během války přijde o ruku, ale přežije.

Uri Orlev: Běž, chlapče, běž. Přeložila: Lenka Bukovská. Počet stran: 192. Vydalo nakladatelství Práh, 2014. Doporučená cena: 299 korun.

Martina Boučková: Tajemství dědečkova deníku

OBR: Martina Boučková: Tajemství dědečkova deníkuZatímco rodiče odjeli na dovolenou, Karlík tráví prázdniny u babičky Vodněnky v Přelouči. Původně poklidné prázdninové lenošení se ale rázem změní ve velké dobrodružství, když babičku jednou ráno odveze sanitka do nemocnice a městský kluk Karlík se o sebe najednou musí postarat sám. Pustí se do pátrání po svém dědečkovi, o němž ví, že byl námořníkem. Ale nesahají snad jeho kořeny až k pirátům, nebo dokonce vodníkům?

Dobrodružný příběh pro mladší čtenáře, v němž jednu z hlavních rolí hraje příroda a krajina v okolí Přelouče, Semína a Slavíkových ostrovů.

Martina Boučková: Tajemství dědečkova deníku. Ilustrovala: Eva Chupíková. Počet stran: 192. Vydalo nakladatelství Host Brno, 2014. Doporučená cena: 299 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky pro děti: když se Jiří Žáček spojí s Adolfem Bornem