Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky: Před velkým třeskem, Nacionalismus zvaný hospodářský a Kmitavá mozaika

Redakce

Redakce

11. 8. 2011

FOTO: Mr. PaperBrian Clegg prozradí, co bylo Před velkým třeskem. Kolektiv autorů pod vedením Drahomíra Jančíka a Eduarda Kubů představí publikaci pod názvem Nacionalismus zvaný hospodářský a Joanna Derdowská se v Kmitavé mozaice zamyslí nad souvislostí mezi městským prostorem a literárním dílem. Topzine.cz opět přináší knižní novinky!

FOTO: Knižní novinky

Co nového v knižním světě? Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Brian Clegg: Před velkým třeskem

OBR: Před velkým třeskemPojem velkého třesku hýbal světem nejen v minulosti, ale i dnes tato kosmologická teorie nedá vědcům spát. Avšak my ostatní jako laikové asi nemáme zcela dobrou představu o významu daného slova. Brian Clegg proto ve svém díle sleduje, jak se při neúprosném běhu času měnilo vnímání lidí o vzniku světa. Vrací se zpět až k mýtům o božském zásahu, ale samozřejmě se věnuje i současné ideji vesmíru, podle které vznikl oním velkým výbuchem z ničeho. Otázka, na kterou se autor snaží najít odpověď, je pak patrná ze samotného názvu: co vlastně bylo před velkým třeskem?

Český název: Před velkým třeskem
Název originálu: Before the Big Bang
Autor: Brian Clegg
Překladatel: Adam Růžička
Počet stran: 328
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 388 korun

Jančík, Kubů a kol.: Nacionalismus zvaný hospodářský

OBR: Nacionalismus zvaný hospodářskýKniha má podtitul Střety a zápasy o nacionální emancipaci/převahu v českých zemích. Konkrétně se zabývá obdobím mezi lety 1859-1945, kdy česko-něměcké nacionální soupeření mělo několik podob, ať už jazykovou, kulturní, politickou a v neposlední řadě také hospodářskou. Publikace nám osvětlí obsah a podstatu hospodářského nacionalismu. Zajímavé je, že autoři dali prostor pro interpretaci svého úhlu pohledu nejen straně české, ale také straně německé, tudíž má čtenář možnost utvořit si vlastní názor.

Název: Nacionalismus zvaný hospodářský
Autor: Drahomír Jančík, Eduard Kubů a kol.
Počet stran: 736
Nakladatelství: Dokořán
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 594 korun

Joanna Derdowská: Kmitavá mozaika

OBR: Kmitavá mozaikaMěstské prostředí je bezesporu nejběžnější kulisou pro děj epického literárního díla. Jenže větší pozornost od literární vědy získalo teprve nedávno. Monografie Joanny Derdowské se zabývá právě tímto tématem. V obecné rovině pracuje s pojmy jako mýtus, prostor, zdroj, tradice, hranice, krajina, mapa, ale také s dílčími prvky míst a prostorů. Velikým pozitivem knihy je, že autorka dané teorie demonstruje na konkrétních literárních dílech. Máme tak možnost porovnat různé podoby literárního využití a zpracování městského prostředí.

Název: Kmitavá mozaika
Autor: Joanna Derdowská
Počet stran: 172
Nakladatelství: Pistorius & Olšanská
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 161 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky: Před velkým třeskem, Nacionalismus zvaný hospodářský a Kmitavá mozaika