Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na únor 2014: Pseudonym J. K. Rowlingové i Na řadě je Max

Hana Mazancová

Hana Mazancová

4. 2. 2014

Nový měsíc únor přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

OBR: Robert Galbraith (pseudonym J. K. Rowlingové): Volání kukačky

Co nového na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství Plus

Leena Parkkinenová: Na řadě je Max

OBR: Leena Parkkinenová: Na řadě je MaxMax a Izák jsou siamská dvojčata. Když se v roce 1899 narodí, matka se o ně nedokáže postarat, a tak se přičiněním tety ocitnou jako hříčka přírody v místním cirkuse.

Zde se poprvé cítí jako plnoprávné lidské bytosti – spřátelí se s ostatními zrůdami, monstry a ztracenými existencemi a zjišťují, že běžní lidé je vnímají jako umělce a jsou ochotni za jejich vystoupení platit. Osudový zlom nastane, když se v Helsinkách seznámí s okouzlující, ale naprosto nemorální Iris. Muži tuto femme fatale uctívají a ženy nenávidí. Izák se do Iris rázem osudově zamiluje…

Román Na řadě je Max je literárním debutem Leeny Parkkinenové, líčícím bizarní zákulisí cirkusového prostředí, problémy dvojčenství i dvojnictví a v neposlední řadě též nespolehlivost jakéhokoliv vyprávění.

Leena Parkkinenová. Na řadě je Max. Překlad Jitka Hunušová. Vydalo nakladatelství Argo, 2014. Doporučená cena: 328 korun.

Ivana Lefeuvre, Petr Blažek: Migrace 1982

OBR: Ivana Lefeuvre, Petr Blažek: Migrace 1982Deníkové záznamy signatářky Charty 77, vystěhované v rámci tzv. Akce Asanace z Československa do Francie, vznikaly před třiceti lety v roce 1982. Autorka v nich zachycuje poslední zážitky ze země, kde se narodila a prožila třiatřicet let života. Pohledem člověka v mezní životní situaci popisuje přípravy k nucenému odjezdu z Československa.

Textem procházejí známé i méně známé postavy české opozice sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Autentické zápisky evokují tíživou atmosféru doby normalizace a každodenního života v ní.

Ivana Lefeuvre, Petr Blažek. Migrace 1982. Vydalo nakladatelství Academia, 2014, 308 stran. Doporučená cena: 425 korun.

Robert Galbraith (pseudonym J. K. Rowlingové): Volání kukačky

OBR: Robert Galbraith (pseudonym J. K. Rowlingové): Volání kukačkyDetektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu.

Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí.

Robert Galbraith (pseudonym J. K. Rowlingové). Volání kukačky. Překlad Ladislav Šenkyřík. Vydalo nakladatelství Plus, 2014, 408 stran. Doporučená cena: 369 korun.

Karin Fossumová: Kdo miluje jinak

OBR: Karin Fossumová: Kdo miluje jinak

Manželé Reinhardt a Kristina Risovi naleznou při nedělní procházce lesem tělo mrtvého chlapce a uvědomí si, že na parkovišti zahlédli prchajícího muže. Ještě než upozorní policii, si Reinhardt ke Kristininu zděšení dětské tělo vyfotografuje mobilním telefonem.

Vyšetřovatelé Konrad Sejer a Jacob Skarre začnou pátrat v nedalekém městečku Huseby. Ale pak zmizí další chlapec a rozuzlení případu se náhle zdá být v nedohlednu. Se vzrůstající Reinhardtovou posedlostí tragickým případem a vlastní rolí v něm se stupňuje i Kristinin pocit odcizení, jenž má za následek postupný rozpad jejich manželství.

Kniha Kdo miluje jinak je empatickým portrétem společnosti viděný z úhlu slabých a odstrkovaných z pera norské „královny detektivního žánru“ Karin Fossumové.

Karin Fossumová. Kdo miluje jinak. Překlad Daniela Mrázová. Vydalo nakladatelství Host Brno, 2014, 408 stran. Doporučená cena: 369 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na únor 2014: Pseudonym J. K. Rowlingové i Na řadě je Max