Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Knižní novinky na únor 2013: Jak na ryby, Praha moderní i Lovci mafie

Redakce

Redakce

1. 2. 2013

Knižní trh nabízí vždy něco nového. I v roce 2013 se můžete těšit na oblíbené autorky či autory a jejich literární počiny. Redakce TOPZINE.cz pro vás opět vybrala to nejlepší, co v únoru najdete na pultech knihkupců.

OBR: Comte de Lautréamont: Zpěvy Maldororovy

Redakce TOPZINE.cz pro vás opět vybrala to nejlepší z knižního trhu. Zdroj: Nakladatelství Academia

Jussi Adler-Olsen: Zabijáci

OBR: Jussi Adler-Olsen: ZabijáciNa severu Dánska dojde k brutální vraždě, oběťmi jsou bratr a sestra. Policejní vyšetřování naznačuje, že mezi podezřelými je skupinka žáků místní internátní školy, kterou navštěvují děti nejbohatších Dánů.

Jeden z žáků se po letech k činu skutečně dozná, je odsouzen a případ se zdá vyřešen. Uplyne ovšem pár let a složka s případem přistane na stole komisaře Carla Morcka z oddělení Q, zabývajícího se odloženými případy zvláštní důležitosti. Zprvu má za to, že jde o nějaký omyl, ale brzy mu dojde, že něco je velmi, velmi špatně. Spolu se svým asistentem Asadem a mladou prostořekou Rose se pouštějí do pátrání, které je provede všemi patry společnosti: od toho největšího chudáka na hlavním nádraží až po muže na vrcholu. Lov začíná.

Jussi Adler-Olsen: Zabijáci. Překlad: Kristina Václavů. Vydalo nakladatelství Host 2013, 432 stran. Doporučená cena 229 korun

Balancovala na ostří nože, když se odvážila pustit pěší zónou přes Stroget. S tmavě zeleným šálem zpola zakrývajícím obličej se sunula podél osvětlených výkladů a pozorně sledovala dění na ulici. Šlo jí o to, aby rozpoznala ostatní, ale sama zůstala nepoznaná, aby mohla v klidu dál žít se svými démony a zbytek přenechat uspěchaným chodcům. Těm zavilým bestiím, které jí chtějí ublížit, i těm, kteří se jí bez povšimnutí vyhýbají.
Kimmie se zadívala do chladného světla pouličních lamp, dopadajícího na ulici Vesterbrogade. Zavětřila. Už brzy nastanou chladné noci. Bude si muset připravit zimní útočiště.

G. R. Malley: Deklarace smrti

OBR: G. R. Malley: Deklarace smrtiŽivot na Zemi se změnil od základů. Lidská civilizace už není ohrožena smrtelnými nemocemi, na které věda objevila léky. Nesmrtelnost však přináší i možná rizika – největším z nich je přelidnění. Proto byla přijata Deklarace – každý obyvatel může mít jen jedno dítě… Kdo zákony poruší, bude potrestán.

Patnáctiletá Anna se narodila rodičům, kteří měli dvě děti. Nyní je označována za Přebytečnou. Jaký život ji čeká? Dokáže se vyrovnat se svým osudem vyděděnce?

G. R. Malley: Deklarace smrti. Překlad: Milena Hordinová. Vydalo nakladatelství Fragment 2013, 256 stran. Doporučená cena 199 korun

Chris Yates: Jak na ryby

OBR: Chris Yates: Jak na rybyRybaření provází lidstvo už od nepaměti. Jen se z původního zdroje obživy proměnilo v rozšířeného a velice oblíbeného koníčka. Obzvlášť v dnešní době plné zmatků, stresů a nejistoty je příjemné usadit se s prutem na břehu řeky či rybníka, zapomenout na všechny starosti, nechat se unášet šploucháním vln a užívat si klidu obklopeni přírodou.

A těžko byste hledali zasvěcenějšího průvodce tímto světem, než je Chris Yates, známý britský propagátor rybaření. Provede vás jednou rybářskou sezónou, od prvního nedočkavého nahození až po závěrečné loučení s kamarády. A pokud přitom sami dostanete chuť sebrat prut a vyrazit k vodě, tím líp.

Chris Yates: Jak na ryby. Překlad: Naďa Funioková. Vydalo nakladatelství JOTA 2013, 224 stran. Doporučená cena 248 korun

Než jsme vyrazili zkusit štěstí někde níž po proudu, shodli jsme se, že je rozhodně čas postavit Kelly Kettle na oheň. Rozdělal jsem ho u širokých rákosin, hned vedle místa, kde rybařil Max. Suchá, křehká stébla rákosu posloužila jako vynikající palivo. Během chvíle už se nad vrby zvedal chochol řídkého modrého kouře a do čtyř minut začala voda vřít. Angelus zahlédl signál ze svého místa výš po proudu, což bylo jedině dobře, protože on měl u sebe přece ten koláč. Profesor byl příliš pohroužený do svého rybaření, aby si toho všiml, zato Jason zachytil vůni hořícího rákosu a taky zavítal mezi nás.

Comte de Lautréamont: Zpěvy Maldororovy

OBR: Comte de Lautréamont: Zpěvy MaldororovyAutor vydal Zpěvy Maldororovy vlastním nákladem roku 1869 v Bruselu, na knižní trh se však nedostaly – nakladatelé se obávali nesnází. Kromě Zpěvů se z jeho díla dochovalo jen šest dopisů a soubor esejů s názvem Poesie. Isidore Ducasse zemřel zcela opuštěn 24. listopadu 1870 za německého obléhání Paříže. Příčina jeho smrti je neznámá. V 19. století vyšlo sice ještě druhé vydání Zpěvů (1890), ale velikost tohoto díla uznali jen vzácní jedinci.

Počátkem 20. století se k němu přihlásili příslušníci umělecké avantgardy a Zpěvy vyšly potřetí (1918). Teprve toto vydání znamenalo první skutečný úspěch Isidora Ducasse – dlouho po smrti osamělého tvůrce. Podivnost obrazů a styl knihy uchvátily francouzské surrealisty, kteří v Lautréamontovi spatřovali jednoho ze svých významných předchůdců.

Comte de Lautréamont: Zpěvy Maldororovy. Překlad: P. Voskovec, P. Turek, J. Táborský. Vydalo nakladatelství Academia 2013, 312 stran. Doporučená cena 385 korun

Paul Lieberman: Lovci mafie

OBR: Paul Lieberman: Lovci mafiePíše se rok 1949 a v Los Angeles vládne nelítostnou rukou gangster a brooklynský rodák Mickey Cohen (Sean Penn). Řídí většinu nelegálních aktivit ve městě, včetně obchodu s drogami a zbraněmi, prostituce či nelegálního sázení.

O jeho ochranu se starají nejen jeho kumpáni, ale také podplacená policie a zkorumpovaná politická elita. Mickey má v podstatě pod kontrolou veškeré místní orgány, které by jej mohly ohrozit. Je schopen zastrašit i otrlé policisty, kteří by se chtěli jeho nekalým praktikám vzepřít. Výjimku by snad mohla představovat tajná jednotka losangeleské policie, kterou společně vedou John O’Mara (Josh Brolin) a Jerry Wooters (Ryan Gosling), které dá dohromady snaha zničit Cohenův svět.

Paul Lieberman: Lovci mafie. Překlad: Ivan Němeček. Vydalo nakladatelství Plus 2013, 464 stran. Doporučená cena 369 korun

Los Angeles mělo na svých bedrech skutečného gangstera. Odposlechy Mickeyho Cohena o něm vypovídaly víc, než když se naparoval ve vlastní estrádě a jel městem v čele kolony cadillaků. Přesto nebylo snadné ho nachytat, protože jeden den se vytahoval, že má na pěti závodištích bookmakery, kteří mu vydělají osm až patnáct tisíc dolarů, a pak dokázal říct: „Já už nepřijal sázku na koně čtyři roky. Hooky dneska vyjíždí z Clevelandu. Přiveze mi pětačtyřicet tisíc, abych mohl dostavět tenhle dům.“
Jedním z pohodových návštěvníků byl Allen Smiley, který seděl na druhém konci pohovky ten večer, kdy zabili Bugsyho. Smiley žasl, jak Mickey zvládá všechny překážky a tíživé chvíle. „Někteří lidé se rodí, aby měli vředy,“ řekl mu Smiley, „a jiní se rodí, aby se z nich dělaly vředy ostatním.“ Všichni v místnosti věděli, do které kategorie Mickey patří.

Zdeněk Lukeš: Praha moderní

OBR: Zdeněk Lukeš: Praha moderníPrůvodce po moderní pražské architektuře první poloviny 20. století zachycuje slovem a obrazem kolem dvou set staveb, nejen těch nejvýznamnějších, jako jsou Obecní dům, dům U Černé Matky Boží nebo Veletržní palác, ale i čistě užitných, které se ve svém úhrnu významně podílejí na moderní tváři města a jeho atmosféře.

Průvodce je rozdělen do šesti kapitol podle historických pražských čtvrtí (Staré a Nové Město, Malá Strana, Hradčany, Josefov a Vyšehrad) a zahrnuje rovněž mapky s vyznačenými objekty a medailony nejvýznamnějších tvůrců. V budoucnu na něj naváže druhý díl, který představí nejvýznamnější objekty z tohoto období v dalších pražských čtvrtích.

Zdeněk Lukeš: Praha moderní. Vydalo nakladatelství Paseka 2013, 320 stran. Doporučená cena 399 korun

Paulo Coelho: Rukopis nalezený v Akkonu

OBR: Paulo Coelho: Rukopis nalezený v AkkonuNejnovější kniha brazilského spisovatele Paula Coelha je dalším dílem, v němž se fikce prodchnutá univerzálními hodnotami prolíná se skutečnými historickými událostmi.

Vychází z objevení akkonského rukopisu archeologem sirem Walterem Wilkinsonem v roce 1974 a děj přenáší čtenáře do okamžiku, kdy se Jeruzalém připravuje na útok křižáků – 14. července 1099. V tento nelehký okamžik, večer před útokem, svolává řecký učenec setkání lidí všech věkových skupin a různých vyznání. Neudílí jim však válečné rady, jak ubránit město, ale snaží se je podnítit, aby v nelehké situaci a tváří v tvář blížící se porážce pátrali po hodnotách a vědomostech, jichž nabyli v každodenním životě.

Paulo Coelho: Rukopis nalezený v Akkonu. Překlad: Pavla Lidmilová. Vydalo nakladatelství Argo 2013, 166 stran. Doporučená cena 198 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Knižní novinky na únor 2013: Jak na ryby, Praha moderní i Lovci mafie