×
TOPZINE.cz

Knižní novinky na srpen 2013: Faraonův poklad, Čistý i Umělá inteligence

OBR: Katherine Pancolová: Veverky z Central Parku bývají v pondělí smutné
Co nového na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství JOTA

Nový měsíc srpen přináší i nové knižní tituly, které se objeví na pultech knihkupců. Opět jsme vybrali pár zajímavých kousků, které by rozhodně neměly uniknout vaší pozornosti.

Co nového na pultech knihkupců? Zdroj: Nakladatelství JOTA

Scott Mariani: Faraonův poklad

OBR: Scott Mariani: Faraonův pokladBývalý operativec SAS Ben Hope vede pokojný život na francouzském venkově, jeho nově nalezený klid však nemá dlouhého trvání. Při práci na tajemném projektu byl v Káhiře brutálně zavražděn egyptolog Morgan Paxton.

Když Ben při pátrání po Morganovu vrahovi putuje špinavým káhirským podsvětím, začíná mu docházet, že za Paxtonovou archeologickou prací se skrývá něco víc. Jeho kroky postupně vedou z Itálie a Paříže na skotské pobřeží a odtud na břehy Nilu, kde jeho výprava vrcholí rozhodujícím soubojem v súdánské poušti.

Scott Mariani: Faraonův poklad. Přeložila: Klára Míčková. Vydalo nakladatelství BB/art, 2013, 328 stran. Doporučená cena 149 korun.

Sofi Oksanen: Čas ztracených holubic

OBR: Sofi Oksanen: Čas ztracených holubicNový bestseller z pera oblíbené autorky Sofi Oksanen. Již potřetí nemilosrdně sleduje pohnuté osudy své země i malé, lidské osudy svých hrdinů.

Sofi Oksanen se ve svých dílech opakovaně věnuje estonské historii a dějinným zvratům. Protagonistou nového románu je Edgar Parts, inspirován skutečnou historickou postavou, který za svůj život spolupracoval celkem s pěti výzvědnými službami. Byl to tedy profesionální agent. Dosud se předpokládalo, že ten, kdo pracoval pro státní bezpečnost během první ruské okupace, byl okamžitě zabit za okupace německé. A kdo naopak sloužil Němcům, byl pak zastřelen roku 1945, přinejlepším byl odvlečen do gulagu, kde se nad ním zavřela voda.

Sofi Oksanen: Čas ztracených holubic. Přeložila: Linda Dejdarová. Vydalo nakladatelství Odeon, 2013, 320 stran. Doporučená cena 299 korun.

Andrew Miller: Čistý

OBR: Andrew Miller: ČistýRok kostí, špinavých hrobů, úmorné práce, mumifikovaných mrtvol a zpívajících kněží. Rok znásilnění, sebevražd, náhlých úmrtí. A přátelství. A touhy. A lásky. Rok tak odlišný od všech ostatních, které prožil. Paříž v roce 1785.

Do tohoto prostředí přichází mladý venkovský inženýr Jean-Baptiste Baratte s královským pověřením k demolici kostela i hřbitova. Ale hřbitov má už od nepaměti své místo v srdcích místních obyvatel. Někteří si proto život bez kulis kostela a hřbitovních zdí nedokážou představit. Baratte svou práci zpočátku chápe jako příležitost přispět vlastním dílem k historickému pokroku a coby muž vyznávající ideály rozumu a osvícenství se pouští do odstraňování historického břemene, které sužuje celou Paříž. Ale zanedlouho vytuší, že zkáza hřbitova by mohla být předehrou jeho vlastní zkázy.

Andrew Miller: Čistý. Přeložil: Tomáš Kačer. Vydalo nakladatelství Host Brno, 2013, 300 stran.

Hunter S. Fulghum: Tohle doma nezkoušejte

OBR: Hunter S. Fulghum: Tohle doma nezkoušejteChcete vědět, jak zvítězit v zápase sumo? Toužíte přeplavat kanál La Manche? Napadlo vás někdy, že právě vy byste dokázali potopit ponorku? Chtěli jste někdy ulovit bílého žraloka, ale nevěděli jste, jak se to dělá? A co třeba uzavřít nebezpečný jaderný reaktor? Anebo jen vypůjčit si na víkend Monu Lisu?

Pokud jste dobrodružné povahy a máte slabost pro adrenalinové sporty, kniha Huntera S. Fulghuma je ta pravá četba pro vás. Kdo si vezme její návody k srdci, už nikdy nebude tou bábovkou co dřív.

Hunter S. Fulghum: Tohle doma nezkoušejte. Překlad: Jiří Hrubý, Lenka Fárová. Vydalo nakladatelství Argo, 2013, 232 stran. Doporučená cena 198 korun.

Vladimír Mařík a kolektiv: Umělá inteligence 6

OBR: Vladimír Mařík a kolektiv: Umělá inteligence 6Šestý díl knihy Umělá inteligence je soustředěn na problematiku rozpoznávání a automatického zpracování znalostí a představuje čtenářům a čtenářkám techniky, které hrají při řešení těchto úloh zásadní roli.

Nabízí blok kapitol věnovaný ontologiím, sémantickému webu a jeho nástrojům, který je prvním uceleným česky psaným textem o této problematice. Na tuto část navazují kapitoly věnované automatizaci logického dokazování a způsobům reprezentace, získávání i využívání znalostí. Neméně zajímavé jsou i kapitoly, které rozebírají aktuální problémy zkoumané v oblasti rozpoznávání i způsoby jejich řešení.

Vladimír Mařík a kolektiv: Umělá inteligence 6. Vydalo nakladatelství Academia, 2013, 492 stran. Doporučená cena 495 korun.

Katherine Pancolová: Veverky z Central Parku bývají v pondělí smutné

OBR: Katherine Pancolová: Veverky z Central Parku bývají v pondělí smutnéV posledním dílu rozsáhlé trilogie populární francouzské autorky se znovu setkáváme se známými postavami, jejichž osudy jsme sledovali na stránkách obou předchozích dílů. S hlavní hrdinkou Joséphine a jejími dvěma dcerami Hortense a Zoé, matkou Henriettou, nejlepší přítelkyní Shirley, ale i s ostatními románovými postavami, které jsou s rodinou Cortèsových nějak spjaty.

Dočkáme se rozuzlení podivuhodných zápletek, do nichž je zavedla rozhodnutí v různých – a někdy dost překvapivých – životních situacích, a nakonec se dozvíme i to, nač jsme byli zvědaví od chvíle, kdy jsme si poprvé přečetli titul této knihy: Proč vlastně bývají ty veverky v New Yorku v pondělí smutné.

Katherine Pancolová: Veverky z Central Parku bývají v pondělí smutné. Přeložil: Jiří Žák. Vydalo nakladatelství JOTA, 2013, 732 stran. Doporučená cena 398 korun.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..